|  BYDLENÍ
ne 8. září, svátek má Mariana, zítra Daniela
Interier
Pokud máte doma knih opravdu hodně, je dobré si v nich udělat přehled 

Nevíte, jak uspořádat knihovnu? Pár nápadů, jak z ní udělat ozdobu a zároveň se v ní vyznat

28. února 2019 15:57 / Shutterstock
 2   1
Knihy, kam se podíváš. Tak to většinou vypadá u všech, kteří navzdory čtečkám a filmovému zpracování nedají dopustit na klasické vazby a doma schraňují desítky let staré svazky. Přitom mnohdy neodolají a když jdou kolem knihkupectví, přikupují další nové kousky.

Množství knih v domácnosti se tak hromadí. Zabírají veškeré možné police a objevují se ve všech místnostech bytu. Většinou však bývá problém najít nějakou konkrétní. Řešením je jedině prostorná knihovna, které dodáme jasný řád. Když si s ní navíc trochu pohrajete, bude se v bytě hezky vyjímat.

Nejdřív všechny knihy pořádně protřiďte

Ruku na srdce: řada z nás často doma skladuje knihy, které zdědila po rodičích, nikdy do nich nenahlédla a v podstatě nemají žádnou velkou hodnotu. Mohou to být zamilované harlekýnky nebo publikace o sportu, které se vážou k určitému roku. Takové knihy by měly z našeho domu jednoduše zmizet, pokud si tedy neplánujeme zřídit antikvariát. Proto dříve než začnete plnit prázdné police, všechny knihy v domě pořádně protřiďte. Do popelnice sice nepatří, ale můžete je darovat svým známým, kterým udělají radost, případně je do nejbližšího antikvariátu přivézt.

Udělejte si v policích přehled

Dalším krokem je organizace výtisků. Velké množství knih je totiž třeba uložit tak, abychom se v něm aspoň trochu orientovali. Možností je několik. Buď si můžete poskládat knihovnu abecedně podle autora, nebo se řídit tématem: dětské knížky zvlášť, stejně tak knihy o myslivosti, přírodě nebo série s detektivkami. U jednotlivých námětů pak můžete znovu respektovat autora. Další volbou je pouze velikost knih nebo barva přebalu. I taková knihovna vypadá velmi zajímavě, v tom případě už ale nemůže být řeč o dokonalém přehledu.

Jak je skládat? Nejzajímavější je kombinace

Knihy můžete skládat vertikálně nebo horizontálně, případně oba způsoby libovolně kombinovat. Knih uspořádaných na výšku se vleze do poliček víc, hromádky zase vypadají zajímavěji. Pokud máte knihovnu opravdu velkou, právě kombinace je tak nejlepším řešením. Police působí vzdušněji a stěna vypadá mnohem zajímavěji, aniž by jí to muselo zákonitě ubrat na přehlednosti. Dobrým tipem je i vystavení několika zajímavých knih čelem, takzvané faceování. Jestli jsou police příliš hluboké a vlezou se do nich na stojato dvě řady za sebou, právě tento způsob vám pomůže získat o knihách v zadní řadě lepší přehled.

Hromádky na stolku i u postele

Když máte knih doma opravdu hodně, je dost možné, že se vám ani do prostorné knihovny všechny nevejdou. Pak si z nich udělejte přednost i v jiných částech bytu. Hromádku vybraných titulů nechejte položenou na konferenčním stolku, kde po nich může sáhnout návštěva. Pár oblíbených knih, do kterých rádi nahlížíte, si pak třeba postavte k posteli.

Pohrajte si s dekoracemi

Když už máte knihovnu, jak se patří, není od věci ji něčím ovzláštnit. Zajímavým tipem je hezká tapeta v pozadí, vystavené obrázky nebo rámečky s fotografiemi mezi knihami. Pokud je v ní místo, můžete do knihovny umístit prakticky jakoukoliv dekoraci. Hodit se bude váza, sušené květiny, lucerny, kamínky, hrníček nebo jiný kousek keramiky. Zkrátka cokoliv, k čemu máte vztah a bude se mezi knihami hezky vyjímat (a může sloužit případně i jako zarážka). Fantazii se meze nekladou, jen mějte stále na paměti, k čemu daný kus nábytku primárně slouží. Byla by škoda, aby se z něj stal nelichotivý kýč. Jak se vyhnout v domácnosti kýči, vám poradíme zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu