|  BYDLENÍ
so 15. června, svátek má Vít, zítra Zbyněk
Tipy a inspirace
Skvrnám na oblečení se v případě malých dětí nikdy nevyhneme 

Bojujete s fleky od příkrmů? Zbavit se jich můžete lehce a za pár korun

07. února 2019 11:47 / Shutterstock
 10   0
Nejdřív pleny, potom příkrmy. Maminky malých dětí jsou někdy nuceny zapínat pračku téměř denně. Nechat skvrny několik dní napospas se totiž nevyplatí. Ani tak nebývá mnohdy jednoduché zbavit látku stolice, moči, mrkvičky nebo červené řepy. Víte, co na fleky skutečně funguje?

K látkovým plenám, které dřív patřily k naprostému standardu, se dlouhodobě uchyluje malé procento maminek. Většina dává přednost jednorázovým, jejichž používání je podstatně jednodušší. Do módy však přicházejí v posledních letech pratelné plenkové kalhotky. Není navíc žádná výjimka, že se podaří miminku počůrat nebo pokakat přímo na plenku na přebalovací podložce. A co teprve ušpiněná bodýčka!

Čím dřív namočíte prádlo do octa, tím lépe

Vyvařování v kotli naštěstí dávno odzvonilo. Plenky nebo kalhotky sice potřebují jednou za čas vyprat na 90 stupňů, s většinou bakterií si ale dokáže poradit už prací program na 60 stupňů. Pokaždé je však třeba zbavit prádlo veškerých zbytků stolice a nechat jej předem namočit – ideálně do vody smíchané s octem. Čím dřív to uděláte, tím větší je pravděpodobnost, že bude oblečení i pleny po vyprání (s dětským práškem a bez aviváže) bez jakýchkoliv flíčků.

Skvrny vybělí i sluníčko, žlučové mýdlo je ale jistota

Pokud se však nějaké objeví, nemusíte propadat panice. Existuje několik tipů, jak skvrny od moči nebo stolice odstranit i bez použití chemických přípravků. Funguje sůl rozpuštěná v trošce vody, stejně tak jedlá soda, která dokáže vybělit i zažloutlé flíčky. Nevěřili byste, ale zázračné účinky má také sluníčko. Jestli můžete a přeje vám počasí, sušte původně pokálené věci pro miminka vždy venku na šňůře. A co je vůbec nejosvědčenějším pomocníkem? Klasické žlučové mýdlo, které seženete v každé drogerii a vyjde doslova na pár korun. Jeho alternativou je pak jádrové mýdlo.

Sáhnout můžete i po citronu, na příkrmy také zabírá

Stačí skvrnu namydlit a nechat odmočit, poté znovu namydlit a dát vyprat jako obvykle. Stačí opravdu málo! Levné mýdlo si dokáže poradit také s krví, mastnotou, rzí, rajčaty i mrkvičkou – mnohdy dokonce daleko lépe než jakýkoliv prací prostředek. A díky tomu o oblíbené prádlo určitě nepřijdete. Pokud nemáte zrovna mýdlo k dispozici a potřebujete na flek co nejdříve zapůsobit, funguje také podle zkušeností maminek citronová šťáva. Pochopitelně i savo, které už je ovšem s chemickými přísadami, a je možné jej využít pouze na bílé prádlo. Dostat dlouhotrvající make-up z oblečení může být také fuška. Co zabírá na něj, se dozvíte v článku zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu