|  BYDLENÍ
po 20. května, svátek má Zbyšek, zítra Monika
Interier
Zejména starší kousky s příběhem dodají interiéru patřičný šmrnc 

Jak zkombinovat staré s novým? Pokud se budete držet jednoho stylu, nemáte co pokazit

11. února 2019 15:33 / Pinterest
 0   0
Zděděný byt po (pra)rodičích i starší pronajatý byt bývají často plné historických kousků, které tam zanechali původní majitelé. Rádi byste si jej zabydleli a necítili se v něm jako u babičky, ale nemáte zrovna bezednou peněženku? Přesto se starých věcí zbavovat nemusíte.

Stačí, když se naučíte původní nábytek kombinovat s kousky, na které aktuálně narazíte ve velkoobchodech. Přesvědčíme vás o tom, že je to hračka. A v posledních letech navíc trend, který je čím dál populárnější.

Nechte si doma maximálně polovinu

Řeč je pochopitelně o věcech, které jsou stále funkční, případně jdou snadno repasovat. Pokud jste narazili na zcela zabydlený starší dům či byt, bude nejdřív nutné nábytek přebrat. Jestli vyloženě netoužíte po bydlení v socialistickém interiéru, řiďte se vždy pravidlem maximálně 50 : 50. Ponechte tedy v bytě klidně polovinu starších kousků, které jsou vám sympatické a prakticky je využijete, zbytek ale odvezte do sběrného dvora, někomu věnujte nebo prodejte na bazaru.

Starý nábytek velice snadno oživíte

Nyní máte dvě možnosti: buď necháte starší nábytek ve stavu, v jakém je, nebo mu dáte jednoduše nový kabát. Vždy je třeba jednat s intuicí a podle vlastního vkusu. Někdy však stačí sáhnout po barvě ve spreji nebo šikovné samolepicí tapetě na nábytek a retro kousky prokouknou doslova k nepoznání. Může se přitom jednat o knihovnu, starší stůl, postel s čely nebo třeba police. Tímto způsobem elegantně přijdete k originálním kouskům do svého nového obydlí – s minimem práce a za levno.

Snažte se držet jednoho stylu

Nyní přichází na řadu dovybavování bytu modernějšími kousky. Hned ze začátku se přitom vyvarujte jedné chyby: nesnažte se vybírat věci, které jsou nápadně podobné těm, které už v bytě máte. Naopak se snažte starší nábytek novým odlehčit a dát celému interiéru jistý šmrnc. Nebojte se tak kombinovat staré dřevo s minimalistickým kovem nebo dokonce barevným plastem. Co je však důležité, pokud si nejste jisti výsledkem – držet se při výběru jednoho stylu.

Několik kousků nechte vyniknout

Pokud máte naopak starších věcí minimum, snažte se z nich udělat přednost, aby v interiéru vynikly. Nemusí být přitom jenom na okrasu. Z původně šicího stroje může být odkládací stůl, ze starých rámů obrazů zase originální a nápaditá dekorace. Starší vojenský kufr ještě poslouží na odkládání papučí nebo zimních doplňků v předsíni. Váš byt díky nim získá svůj osobitý charakter. Primárně jde hlavně o to, abyste se vy cítili doma co nejlépe. Okoukala se vám vaše dřevěná podlaha? Zkuste s ní provést pár triků, které najdete zde.

Omyl zachraňte jednotnými textiliemi

Každému se občas podaří nějaký ten přešlap. Přesto nezoufejte. Barevně odlišné dřevo nebo zdánlivě nesourodé tvary dokážou zachránit textilie v jednotném stylu. O sjednocení se postarají stejné barvy nebo vzory na polštářích, závěsech či kobercích. Detaily hrají v každém interiéru velice důležitou roli.

Náš tip

Toužíte si zařídit byt ve stylu starý-nový, ale žádný starší kousek k dispozici nemáte? Nejdřív zkuste oslovit známé, kteří se podobných věcí často rádi zbavují, a potom není nic jednoduššího, než navštívit bazary či antiky, kde je těchto kousků plno. Spoustu hezkých věcí se dá dnes sehnat pochopitelně na internetu.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu