|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Interier
Podkroví se často nabízí pro zřízení dětského pokoje 

Chcete si rozšířit bydlení o podkroví? Podívejte se, co všechno vás čeká

16. února 2019 06:23 / Depositphotos
 1   0
Z původně nevyužívaných prostor pod střechou se stalo v posledních letech doslova lukrativní bydlení. A nutno říct, že právem. Šikminy limitující výškou sice vyžadují speciální vybavení, ale staré trámy mají něco do sebe. Skladujete zatím na půdě staré harampádí? Pusťte se do práce a zvětšete si obytný prostor.

Půda ve starých domech obvykle sloužila ke dvojímu účelu: skladování sena a starých krámů. První zmíněné odpadlo s odchovem domácího zvířectva, přesto má řada majitelů těchto obydlí stále pod střechou skladiště. Půdní prostory jde přitom využít i bez milionových nákladů. Co je třeba zvážit před rekonstrukcí půdy?

Ne každá půda je pro rekonstrukci vhodná

Nic vám nebrání v tom, vyházet staré krámy a udělat si na půdě perfektní pořádek. Než se ale pustíte do plánování toho, jak by mohly prostory nově vypadat, zjistěte si, zda je vaše půda pro vestavbu vůbec vhodná. Roli hraje typ střechy i výška půdy. Za minimum se přitom považuje světlá výška alespoň 230 cm a minimálně 110 cm od podlahy v místě zkosení.

Čeká vás posudek a papírování

Není možné se pustit do výstavby bez toho, aniž by půdní prostor prohlédl statik. Rekonstrukce bude představovat pro dům velkou zátěž a mohla by jeho statiku značně ohrozit, případně zasáhnout do požární ochrany. Opravy ve většině případů změní vzhled domu, takže je rovněž nutné vyřídit na úřadě stavební povolení (v některých případech i souhlas památkové péče).

Střecha musí být v perfektním stavu

Možná jste si dosud ani nevšimli, že když se zhorší počasí, existuje ve střeše několik skulinek, kudy do domu zatéká. To je ovšem v případě vestavby nepřípustné. Krytina i obvodová konstrukce si před rekonstrukcí žádají izolaci. Možností, které vám nabídnou odborníci, je hned několik. Stejně tak je nutné prověřit krovy, zda nejsou prohnilé nebo napadené škůdci.

Izolaci si žádá také podlaha

Před položením podlahové krytiny je nutné zaizolovat také samotnou podlahu. Důvodem jsou tepelné vlastnosti, ale také zabránění nežádoucímu hluku. Jen si vzpomeňte, jak se ozývá v horním patře každý krok, když někdo chodí po půdě. O zmírnění akustiky se postarají speciální desky či pásy.

Pro vestavbu je nutný dostatek světla

Pokud jste dosud užívali půdu jen k odkládání věcí, kromě přivedené elektřiny zřejmě postrádá jakékoliv přirozené světlo. V případě, že ji chcete obývat, je nutné pořídit střešní okna, světlovody nebo rovnou střešní vikýře. Na dostatek světla v podkroví existují dokonce normy, kterými je třeba se řídit.

Bezpečný přístup je základ

Vstup do podkroví chce pohodlný přístup. Jestli se zatím dostáváte nahoru za pomocí vysouvacích schodů, budete muset pouvažovat o bezpečnějším řešení. Jedna věc je přístup a další věc skutečnost, že do podkroví budete muset dostat nějaký nábytek. Na co si dát při úpravách a zařizování největší pozor?

Podkroví rozdělené na zóny

Velký prostor půdy obvykle láká k tomu, zachovat jej otevřený – zcela bez dveří jen se starými trámy. Pokud se přesto rozhodnete pro oddělení jednotlivých částí pomocí příček, jako nejvhodnější se jeví sádrokartony, které jsou lehké a půdní prostor zbytečně nezatěžují.

Jestli byste rádi využívali podkroví celoročně, čekají vás pochopitelně v závislosti na vybavení přípojky energií. Další variantou je pouze letní bydlení, kdy bývalá půda poslouží jako noclehárna pro prázdnináře nebo rodinné přátele. V každém případě počítejte s investicí minimálně několika stovek tisíc korun.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu