|  BYDLENÍ
po 7. října, svátek má Justýna, zítra Věra
Tipy a inspirace
Do stavení se umí kuna dostat jakoukoliv škvírou 

Kuna dokáže zničit i izolaci. Jak se jí šetrně ale účinně zbavit, když se vám nastěhuje na půdu?

23. února 2019 15:28 / Internet
 16   12
Probudíte se a z půdy slyšíte dupot, jako by u vás řádili zloději. Většinou ale za tímto randálem stojí jiný nezvaný host – smradlavá kuna. Otázkou je, co je lepší. Zbavit se chráněného tvora není totiž zrovna jednoduché. Máme pro vás tipy, které stojí za to vyzkoušet.

Kuna se dostane do stavení i malinkou škvírou mezi krytinami. Je totiž velice mrštná. Pokud nemáte dostatečně izolovanou střechu bez jakýchkoliv děr a spár, je tedy jen otázkou času, kdy se objeví právě u vás. A věřte, že nejde zrovna o vítaného hosta.

Má jedinou výhodu: zbaví vás potkanů

Krom toho, že řádí především v noci, vám může solidně zaneřádit půdu nebo dokonce zničit izolaci. Pochopitelně je přenašečem různých nemocí, zbavit se jí co nejdřív je tedy jednoznačně na místě. Bohužel se většinou na půdě velice rychle zabydlí, protože pro ni představuje bezpečí. Navíc je tam teplo, tudíž se tam může postarat o svá mláďata. Jisti si můžete být pouze jediným: vyhubí vám ve stavení všechny myši i potkany.

Zákon chrání kunu před zabitím

Jestli se těchto drobných hlodavců zbavujete tak, že jim nasypete vábivou otravu, na kunu byste to zkoušet neměli. Kdyby na vás někdo přišel, koledujete si o pěknou pokutu. Kuna skalní je totiž chráněná a její zabití je trestné. Od listopadu do konce února se jí ale můžete podle zákona zbavit legálními prostředky. Nepatří však mezi ně řetězy.

Nejdřív vyzkoušejte plašič kun

Oblíbeným odpuzovačem posledních let je elektronický plašič, který funguje buď na baterky, nebo jej můžete zapnout do elektřiny. Je vždy zaměřený na konkrétní skupinu zvířat a má dosah minimálně několika stovek metrů. Zvukové signály, které vysílá, jsou tak nepříjemné, že se počítá s tím, že otravní hlodavci dané prostory opustí. Nemějte obavy, vy pískání odpuzovače neuslyšíte. Bohužel hrozí, že si kuna na nepříjemný zvuk jednoduše zvykne a zůstane u vás.

Do klece se dává vajíčko

Pachové tyčinky, spreje nebo přímo klece jsou další možností, jak se kuny ve stavení zbavit. Většinou ale trvá, než se zvíře do pasti chytne. Pochopitelně je třeba nastražit co nejlepší lákadlo - ideálně vajíčko. Mezitím můžete zkoumat, kudy se asi kuna dostala dovnitř, a střechu pořádně zabezpečit.

Fungují lidské vlasy, naftalín i přítomnost psa

A pak existuje řada osvědčených babských rad, jež doporučují ti, kteří už mají s kunami patřičné zkušenosti. Bohužel pokaždé zafunguje něco jiného, takže nezbývá, než zkoušet, zkoušet, zkoušet. Kunu skalní dokážou odradit lidské vlasy, o které poprosíte nejbližší kadeřnici. Vadí jí také psí chlupy a přítomnost psa obecně. Nebojte se na ni použít ani chlupy z dravé zvěře nebo trus kočkovité šelmy. Kuně zapáchá síra, naftalin, čpavková voda, vadí jí výrazný parfém i hlasité zvuky.

Pozor, ať si nevleze do auta

Ať už se jí zbavíte jakkoliv, dávejte pozor, aby se vám nepřestěhovala do auta. I tam dokáže nadělat pěknou paseku. Krom toho, že většinou vyžere v motoru veškerou skelnou vatu, může prokousat hadičky a vám se jednoho dne může stát, že nenastartujete. A investice do poškozeného motoru nejsou zrovna zanedbatelné. Jak vyhrát věčný boj s holuby, kteří přenášejí salmonelu, si přečtěte zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu