|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Společné chvilky vás mohou stmelit, pořád jste přece rodina 

Jak bydlet se starší generací ve společné domácnosti a nezbláznit se?

14. února 2019 14:13 / Depositphotos
 3   2
Bydlet s rodiči či prarodiči pod jednou střechou může být někdy skutečnou zkouškou nervů. Jen těžko někomu přikážete, aby byl tolerantní, nekontroloval vás na každém kroku a nechal vás volně dýchat. Na některých věcech se však musíte domluvit stůj co stůj: jsou to peníze, osobní zóny a úklid společných prostor.

Vícegenerační domy, které se dřív často stavěly hlavně na vesnicích, dnes zejí prázdnotou. Není divu. Ne nadarmo se říká, že společné bydlení více různých generací nikdy nedělá dobrotu. Chce to zkrátka respekt, slušnost a toleranci z obou stran.

Ať už se z jakýchkoliv důvodů rozhodnete užívat obydlí se svými rodiči či dospělými dětmi, nespoléhejte na to, že jste doposud vycházeli bez problémů a všechno fungovalo tak, jak má. Stejně jako v partnerství i v tomto případě se vyplatí dohodnout se na jistých pravidlech. Právě díky nim můžete předejít hádkám, které se týkají společné domácnosti.

Přesně se dohodněte, kdo co platí

Častým bodem sporu bývají peníze, obzvlášť pokud má jedna z generací hlouběji do kapsy. Většinou to bývají právě starší rodiče, kteří mají nízké příjmy nebo pobírají důchod a jsou tak nuceni obracet každou korunu. Rozdělení nákladů by sice mělo být spravedlivé, ovšem s přihlédnutím k finančním možnostem.

Ideální je, pokud bydlíte v domě, kde jde oddělit odběr vody i elektřiny. Potom je zcela jasné, kdo kolik energií spotřeboval, a to si také zaplatí. Vyhnete se tak konfliktům na téma šetření a zbytečné rozhazování. Pokud jsou otáčecí hodiny společné, je třeba se domluvit na poměrné části, kterou bude jednou za měsíc rodič přispívat. Inkaso se totiž obyčejně strhává z účtu „živitele“ rodiny. Případné nedoplatky za služby lze řešit podobným způsobem.

Teplota v domě? Regulujte ji a snažte se domluvit

Stále více rodin se snaží ušetřit na plynu a topí v zimě dřevem, uhlím, peletami, briketami. I tady často dochází ke konfliktům. Spory se týkají toho, kdo více či méně přikládá, a pak samozřejmě samotné teploty v domě. Co se týče přikládání, můžete si stanovit režim podle možností jednotlivých členů rodiny.

Asi těžko bude plnit od rána kotel nebo kamna ten, kdo se vrací v pět hodin odpoledne z práce. Zatímco do té doby mohou zastat práci ještě fungující starší rodiče, po návratu z práce může zapojit ruku k dílu mladší generace. Dohadům ohledně teploty zabrání regulovatelný termostat, případně stanovení topení na vyšší teplotu a možnost vypnout v některých místnostech radiátory. Jinak než domluvou a zkušenostmi to nevyřešíte.

Společný prostor pro všechny i s rozpisem úklidu

Vycházejme z toho, že starší i mladší generace má svou bytovou jednotku, ale společnou předsíň, chodbu, někdy i sociální zařízení nebo kuchyni. Možností je celá řada. Jen těžko se s někým domluvíte na obsazení toalety, využití koupelny lze ale regulovat a přizpůsobit režimu všech členů rodiny. I klasická rodina se dvěma dětmi ví, že se musí postupně v místnosti prostřídat.

Předsíň i chodba zákonitě slouží všem prakticky bez omezení, v kuchyni je v každém případě vhodné stanovit režim. Málokdy se v ní snesou dvě kuchařky. Když se ale dohodnete na harmonogramu, že rodiče ji budou mít k dispozici do té doby, než přijdete z práce, a na večeři bude jenom vaše, můžete předejít dohadům. Při vaření o víkendech se můžete střídat. Uklízí si každý svůj nepořádek, na ostatní neváhejte udělat týdenní či měsíční rozpis. Jak bleskově uklidit, když je návštěva za dveřmi?

Jste návštěva, tak klepejte. Ale ne příliš často

Ať už bydlíte v domě s oddělenými jednotkami, nebo se dělíte v jednom bytě o určité pokoje, vzájemné respektování osobního soukromí je nezbytné. K prostoru toho druhého byste se měli chovat jako k cizímu, nikdy tedy nevstupujte dovnitř bez zaklepání a následného souhlasu. A snažte se respektovat, že časté „návštěvy“ většinou nejsou vítané. Každý si touží dopřát kousek klidu nebo soukromí se svým partnerem. Vyhněte se také pokud možno společné televizi a pořiďte si svou vlastní.

Na druhou stranu se pokuste pochopit, že starší osoby se cítí často osaměle a neužitečně. Snažte se je proto zapojit alespoň částečně do chodu domácnosti a věnujte jim chvilky, které mohou strávit společně s vámi či s vnoučaty. Pokud se domluvíte i v tomto směru na určitém režimu, je větší pravděpodobnost, že budou více respektovat vaše soukromí.

Bez respektování nočního klidu to nepůjde

Zatímco starší generace obvykle preferuje klid, mladší si ráda poslechne hlasitější hudbu nebo hostí přátele. S těmito rozdíly ale obvykle bojují všichni, kteří bydlí v paneláku. Nejjednodušší dohodou je respektování nočního klidu a v případě výjimky upozornění a dovolení se. Rozumná domluva zkrátka vždycky lépe zafunguje než cílená neohleduplnost či naschvály.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu