|  BYDLENÍ
pá 14. června, svátek má Roland, zítra Vít
Interier
I prostor v okolí schodiště si říká o zútulnění  

Vzdušné chodby nabízejí spoustu prostoru kolem schodiště. Jak jej co nejlépe využít?

08. února 2019 14:11 / Internet
 1   1
Malé místnosti, přitom zbytečně velká chodba se schodištěm a v ní vysoký strop. Zabydlet si někdy starší dům není jednoduché. Zatímco v kuchyni nebo v ložnici bojujeme s každým centimetrem, rádoby vzdušná chodba nabízí spoustu volného, ovšem specifického prostoru. Ptáte se, co s ním?

Často se píše o tom, jak využít prostor pod schody. Možností je totiž hned několik. V případě nedostatku místa v bytě je ideální nechat si pod ně vyrobit úložný prostor na míru, kam můžete schovat kabáty, boty, případně sezonní věci nebo sportovní náčiní. Horší ovšem je, pokud bydlíte v domě, kde je schodiště bez podstupnic. Jen těžko doceníte v chodbě dostatek světla nebo vzdušnost prostoru, pokud jste nuceni se denně dívat na nevyužité místo, které zoufale potřebujete.

Pozor, abyste v otevřeném prostoru neměli skladiště

V takovém případě máte dvě možnosti: buď schodiště rekonstruovat, pořídit mu podstupně a následně stoprocentně využít prostor pod ním, nebo respektovat skutečnost, že je otevřené a vše, co pod něj uložíte, půjde vidět. V každém případě je škoda, udělat z místa, které je všem na očích, skladiště – což se bohužel ve starších domech často stává.

Do zkoseného prostoru pochopitelně můžete uložit několik praktických věcí, které často využíváte, důležité ale je nezaskládávat ho. Špatně tam nevypadají ani květiny (v případě dostatku světla), cvičicí podložka s meditativními polštářky nebo obrazy opřené o stěnu. Vše je ale otázkou preferencí a designu – a pochopitelně snahy prostor pod takovým schodištěm alespoň trochu zabydlet.

Stěny podél schodů lákají k nápadům

Na schodišti, které stojí volně v prostoru, si lze ozdobit jakýmkoliv způsobem zábradlí, ale to je tak maximum. Pokud naopak vedou schody do patra podél stěny, čeká prostor jenom na vaše nápady. V závislosti na šířce schodiště si lze zdi ozdobit rodinnými fotografiemi v různých rámečcích, pěknými obrázky z cest nebo ilustracemi dětí. Je také ideálním místem pro sběratele (trofejí, hrníčků, ozdobných talířů). Proč cenné kousky schovávat, když je lze vystavit na odiv? Uvidíte, jak celý prostor kolem schodiště rázem prokoukne.

Nic nezútulní schodiště tak, jako knihy

Dalším dobrým tipem, jak využít prostor kolem schodiště nebo dokonce mezipatro, jsou knihy. Máte jich doma, že nevíte co s nimi, ale zbavit se jich nehodláte? Pak pouvažujte o zajímavých policích, které by se na stěně hezky vyjímaly. Knihy už nemusí zabírat místo v pokojích a není snad lepší způsob, jak zútulnit schodiště, než pořídit mu knihovnu. S šikovným koberečkem a pohodlnou židlí můžete dokonce udělat z mezipatra provizorní čítárnu.

I mini úložný prostor se může šiknout

Jestli ovšem nabízí mezipatro větší prostor než na pouhé vytočení se, zkuste popřemýšlet, zda by se ke stěně nehodil závěsný uzoučký nábytek – například výklopné botníky. Mohou posloužit k úschově sezonní obuvi, ale není vyloženě napsáno, že v nich musí být jenom boty. Využít je lze i jinak. Police na stěnách pak jen čekají, až na ně vystavíte suvenýry z cest. Proč je mít zbytečně schované v krabicích, když je v nich tolik hezkých vzpomínek?

Designově ozvláštní okolí schodiště tapety

Až budete chtít prostor kolem schodů odlišit designově, můžete si pohrát s barvami. Mějte na mysli, že pastelové prosvětlují a tmavší si můžete dovolit spíš tam, kde je dostatek světla. Dobrým tipem jsou pak tapety umístěné podél schodiště nebo pouze v mezipatře. Několik možností, jak zabezpečit schodiště, abyste se na něm cítili jistěji, najdete zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu