|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Interier
Ozdobné lišty dokážou proměnit každou místnost doslova k nepoznání 

Přemýšlíte, čím si vylepšit a ozvláštnit interiér? Zkuste dekoraci, která se hodí naprosto všude

22. února 2019 11:39 / Internet
 0   0
Všichni toužíme po stylovém bydlení. Někdy přitom stačí pár maličkostí, které dokážou proměnit náš byt k nepoznání. Jednou z nich jsou ozdobné lišty. Na první pohled působí jen jako skvělý dekorativní prvek, ale nabízejí toho mnohem víc – umí zakrýt praskliny na stěnách a schovat nerovnosti.

Máte interiér v klasickém duchu, rustikálním, moderním nebo historickém? Všude tam si můžete ozdobné lišty dovolit. V závislosti na stylu bydlení pouze zvolíte jednoduchost nebo bohaté zdobení. Lišty jsou totiž na výběr v nejrůznějších dekorech a nabízejí také široké možnosti použití.

Bytoví designéři na ně nedají dopustit

Nejčastěji se setkáváme s podlahovými lištami, které jsou přirozeným zakončením každé krytiny a nechybí zřejmě v žádném bytě. Ten správný šmrnc však dodají interiéru stropní lišty nebo nástěnné, zajímavým prvkem jsou pak i stropní rozety. Bytoví designéři s nimi pracují v posledních letech velmi často a nedají na ně dopustit.

Jde o designový a praktický prvek současně

Zatímco stropní lišty vytvoří efektní přechod mezi stěnami a stropem a dokážou zvýraznit prostor, nástěnné lišty jsou vhodné pro optické oddělení plochy, orámování tapet, obrazů nebo zvýraznění barevných přechodů. Lišty ale mohou pomoci také při zakrytí nevzhledných kabelů, prasklin, záclonových kolejniček nebo zakončení tapet. Stropní rozety pak hezky olemují patku lustru. Pokud jednotlivé prvky v interiéru zkombinujete, můžete dosáhnout zcela unikátního vzhledu.

Jaký zvolíte materiál, záleží jenom na vás

Lišty i rozety se vyrábějí z polystyrenu, polyuretanu i sádry. Polystyrenové prvky se lepí na stěny ještě před malováním. Jsou lehké a lze je následně přetřít jakoukoliv barvou. Polyuretanové lišty jsou oproti nim tvrdší, zato odolnější a výraznější, a přetírají se také barvami. Pro křivé stěny a stropy se hodí ohebné lišty. Nejpůsobivější jsou ale lišty ze sádry. Jejich montáž je sice náročnější a provádí se pomocí sádrového lepidla, případně šroubů a hmoždinek, ale efekt je nesrovnatelný.

Nevíte si rady? Inspirujte se

Lišty i rozety lze jakkoliv kombinovat a doslova s nimi v interiéru kouzlit. Pokud si nevíte rady, jaké zvolit, inspirujte se například na internetu, kde určitě najdete své favority a vysněná obydlí. Jak dokážou lišty zajímavě ozvláštnit interiér, si můžete prohlédnout také v naší fotogalerii. Jak zkombinovat staré s novým? Pokud se budete držet jednoho stylu, nemáte co pokazit.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu