Vydržela vám vánoční hvězda? Když ji seříznete, bude vám dělat parádu celý rok
Pryšec nádherný, jak zní vlastní pojmenování vánoční hvězdy, bývá před Vánocemi k dostání v nejrůznějších barevných odstínech. Nejtypičtější jsou červené květy se zelenými listy. Velkou oblibu ale sklízí i růžové nebo krémové varianty. Ať už máte doma jakoukoliv, vězte, že vydrží kvést obyčejně dva až tři měsíce. A potom si žádá zvláštní, ovšem nijak složitou péči. Poradíme vám, jak si uchovat poinsetii i do dalších Vánoc.
Pozor na mléko, je jedovaté
Vánoční hvězda odkvétá obvykle koncem února. Po odvětu ji nekompromisně seřízněte až na 10 centimetrů. Nelekněte se, ze stonku začne vytékat spoustu mléka, které zastavíte ponořením do horké vody. Pozor, je velmi jedovaté! Nezapomeňte si tedy ihned potom umýt ruce. Rostlinku přesaďte do nového substrátu, přemístěte na chladnější místo a omezte zálivku. Ideální je pro ni světlé místo s teplotou kolem šestnácti stupňů.
Po zmrzlých může na zahrádku
Do května se o vánoční hvězdu starejte doma a po zmrzlých ji můžete přesadit do zahrádky. Parádu vám udělá před domem, ale i na balkoně či na terase. Během léta si žádá rostlinka kvalitnější zálivku a nejlépe každých čtrnáct dní přihnojit. Hnojte za hubičku. Místo chemických přípravků využijte ingredience a zbytky, které máte doma.
Slunce snáší vánoční růže dobře. Znovu dovnitř ji můžete přestěhovat na podzim. Jak je známo, pryšec snese teplotu do 22 stupňů, ovšem nelíbí se mu v blízkosti radiátoru nebo krbu. V suchu trpí, má raději vlhko, takže jej případně roste.
Jak ji znovu rozkvést? Stačí papírový pytlík
Chcete, aby se vám na Vánoce znovu předvedla hvězda s krásnými květy? Pak ji musíte postupně zatemňovat. Poinsetie si žádá minimálně 12 hodin tmy denně. Stačí na ni každý večer nasadit papírový pytlík a za dva měsíce vám začne znovu krásně kvést.