|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Exterier
Klíčem k úspěchu je dobrá organizace prostoru 

Nemůžete se v garáži ani hnout? Zorganizujte si ji tak, abyste v ní už nikdy nic nemuseli hledat

24. února 2019 10:17 / Depositphotos
 0   0
Obyčejně jsou dva typy kutilů. Jedni mají v garáži či v dílně jako ve škatulce a málokdy do ní někoho pustí. Druzí sami neví, kde najít mezi všemi těmi věcmi šroubovák nebo hoblík. Patříte k té druhé početnější skupině? Máme pro vás pár triků, jak dát svému království řád jednou provždy.

Nepořádek v garáži dokážeme udělat za pár dní. Stačí do ní odložit několik starých krámů nebo pohodit nářadí, které jsme zrovna používali, na jiné místo než obvykle. A pak už nastává jen nekonečné přehrabování a klení. Z místa se tak stává skladiště, kde se vyloženě není kam hnout.

Během zimního období vás možná chaos v garáži nijak netrápil, to se však s příchodem jarního počasí záhy změní. Co si udělat úklid mezi svými věcmi hezky s předstihem? Poradíme vám, jak na to, aniž byste museli do úklidu pravidelně zatahovat celou rodinu.

Čím méně věcí, tím lépe

Důkladně proberte veškeré věci, které v garáži máte. Chápeme, že se vám do tohoto zdlouhavého úkolu nechce, ale bez něj to nepůjde. Garáž i dílna se totiž často stávají odkladištěm věcí, o kterých si myslíme, že je budeme ještě někdy potřebovat. Přitom se válí na stejném místě už několik let bez povšimnutí. Buď je vyhoďte, nebo se je pokuste někomu darovat. Jednoduše se jich zbavte a hned získáte spoustu místa.

Rozčleňte si prostor

V dílně či garáži někdo parkuje auto, další tam má pracovní kout, všichni tam obyčejně skladují sezonní věci a nářadí. Ať už ji využíváte jakkoliv, snažte se před skládáním věcí promyslet, co všechno v ní chcete mít a podle toho si prostor vizuálně rozdělte. Jednotlivé zóny vám usnadní udržet si v garáži delší dobu pořádek.

Praktické jsou regály i skříně

Specifické prostředí si žádá odolný nábytek. V místech, kde je často zima a vlhko, jsou nejlepším řešením kovové regály. Poslouží na uložení nejrůznějších věcí, a to ideálně v umělohmotných krabicích. Nejsou drahé a na rozdíl od papírových či dřevěných nezačnou navlhat ani tlít. Pokud je navíc popíšete, usnadníte si práci při hledání. K uložení barev nebo chemikálií, které chcete schovat před dětmi, se hodí klasická uzamykatelná skříň po babičce. Anebo levná plechová. Klidně jí můžete dopřát nový nátěr.

I na stěnách je místo

Spoustu lidí má zaskládanou plochu garáže odspodu, ale stěny zůstávají volné. I ty jde přitom šikovně využít. Coby police vám poslouží nástěnné desky, ideálně s háčky nebo otvory, na které můžete zavěsit, co je libo. Stejným způsobem lze uložit větší nářadí, jako jsou lopaty nebo hrábě. Budete mít aspoň hezky přehled, co je na místě.

Další možností, kde skladovat své věci, je sklep. Bohužel žádný nemáte? Budete překvapeni, jaké výhody má plastový sklep. Pořídíte ho dokonce levněji než zděný, dozvíte se zde.

Vytvořte si pracovní kout na míru

Pokud patříte k těm, kteří rádi v garáži kutí, myslete i na svůj pracovní kout. Vyčleňte mu takové místo, kde nebude průvan a naopak dostatek světla. Pak už je jen na vás, zda si pořídíte menší stolík s praktickými šuplíky na drobné věci a k němu stoličku, nebo vám postačí jednoduchý pult složený z prken. Podstatné je, aby vás práce bavila.

Pomocník, který se hodí

Pokud chcete vzít nepořádek opravdu z gruntu, pořiďte si výkonného pomocníka. Tím je technický vysavač. Na rozdíl od klasického vysavače, který byste si mohli v dílně i zničit, dokáže pobrat hobliny, piliny, písek, hlínu i rozlité tekutiny. Hodit se vám pak bude na terasu i na zahradu.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu