|  BYDLENÍ
út 8. října, svátek má Věra, zítra Štefan α Sára
Koupelna
Kdo rád relaxuje, se bez vany v koupelně neobejde 

Obklad, nebo radši panel? Dobře si rozmyslete, jak zakryjete vanu

27. února 2019 15:23 / Depositphotos
 0   0
Zazdít a obložit vanu kachličkami bylo desítky let jediným řešením, jak v koupelně skrýt nevzhlednou spodní část plechu nebo smaltu. Dnes je výběr mnohem nápaditější. Zvolit lze panel nebo například betonovou stěrku. Co je však lepší?

Jednoznačně nejjednodušší volbou je krycí panel. Zakryje boční i čelní část vany (případně i celou) a instalatér vám jej nasadí během chvilky. Co sám ocení, je jednoduchý přístup k sifonu pod vanou – to v případě, kdyby náhodou došlo v koupelně k větší kolizi s odpadem. Vy pak uvítáte, že vám odpadne trochu špinavé práce se zedníkem, navíc ušetříte čas.

Tip: Chystáte se rekonstruovat koupelnu a přemýšlíte, jestli se vám vyplatí vzít si hypotéku? Spočítejte si, jaké splátky si můžete dovolit, na hypoteční kalkulačce. Snadno si srovnáte nabídky i požadavky jednotlivých bank.

Není panel jako panel

Panely si nejčastěji pořizují ti, kteří se rozhodnou pro rohovou či asymetrickou vanu, jejíž obklad by byl náročnější. Bílá klasika v podobě akrylátu se hodí ke všem typům a do všech koupelen. Zvolit lze ale také krásný dekor dřeva, například dub, ořech nebo kartáčované dřevo. Co se týče designu, dokáže v koupelně hotové divy, obzvlášť pokud jej sladíte s umyvadlovou deskou nebo částí obkladu či doplňků. Zajímavým tipem je pak nábytkový panel, který obsahuje vyklápěcí dvířka. Za ně lze totiž schovat věci, které nechcete mít v koupelně na očích. Tuto vychytávku ocení zejména majitelé malých koupelen.

Pozor, aby vám pod panel nezatékalo

Panely mají ovšem i své nevýhody. Na rozdíl od zdiva a kachliček nejsou tak bytelné a mohou časem podléhat různým deformacím. Je tedy dobré pohlídat si jejich kvalitu. Další potíží může být zatékání vody pod panel, pokud se škvíra mezi dlažbou a panelem nedostatečně vyspáruje. Plíseň pak na sebe nemusí nechat dlouho čekat.

Zdít se dá i beze spár

Tohle je věc, která se vám v případě obezdění vany a následným položením obkladaček zkrátka nestane. Pokud máte k dispozici šikovného řemeslníka, nebraňte se apriori ani této klasické variantě. Obzvlášť jestli si pořizujete vanu obdélníkovou, chcete ji nechat vyniknout na stupínku nebo hodláte využít krásu jednoduchých kachlí či působivé mozaiky. Obezděnou vanu můžete obložit také masivním dřevem či deskami z přírodního nebo umělého kamene. Tak se zbavíte nutnosti čistit spáry a přitom si můžete být jisti, že takto usazená vana něco vydrží.

Další možností, která sluší koupelnám a vanám nevyjímaje, je betonová stěrka. Hodí se tam, kde preferují majitelé minimalismus a chtějí se zcela obejít bez obkladů. Protože je bezespárová, dobře se udržuje. Beton je stejně jako dřevo nadčasový.

Zapuštěná vana pro domácí spa

Originálním řešením je zapustit vanu do podlahy. S tím je však třeba počítat už při stavbě domu a využít pro koupelnu přízemí. V patře by ji nemusel unést strop, hlavně když bude plná vody. Zapuštěná vana může připomínat už jen svým vzhledem domácí spa. Pokaždé však hrozí riziko, že do ní omylem někdo spadne. Je tedy vhodné umístit ji na stupínek. Nepodceňte rekonstrukci koupelny, děláte ji možná jednou za život. Na co všechno je třeba myslet, si přečtěte zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu