|  BYDLENÍ
út 17. září, svátek má Naděžda, zítra Kryštof
Kuchyně
I jeden společný prostor si žádá několik světelných odstínů 

Jasné bílé, nebo hřejivé žluté? Víme, jaké světlo se nejvíc hodí do kuchyně

15. února 2019 16:08 / Shutterstock
 0   0
V případě ložnice o tom příliš přemýšlet nemusíme. Intimita prostředí si žádá také relaxační osvětlení, nejlépe v teplé barvě. Jaký odstín světla ale zvolit do kuchyně? Podle odborníků neexistuje jednotná volba. Každý kout si totiž žádá jiný odstín.

Kuchyň lze rozdělit do několika zón. Jednu z nich tvoří pracovní plocha, tedy kuchyňská linka a případný ostrůvek, další potom jídelní stůl. Kuchyně je dnes navíc v řadě domácností často propojena s obývacím pokojem, což představuje třetí specifickou část celého prostoru. Počítat v něm ale s jednotným světelným odstínem bohužel není možné.

S jedním odstínem si nepomůžete

Ač se vám může zdát, že se různé druhy barev světla budou v jednom prostoru bít, věřte, že pro příjemné vaření i následné vychutnávání jídla je toto odlišení na místě. V úvahu přitom berte pochopitelně počet oken v místnosti, orientaci pokoje na světovou stranu, odstín výmalby i použité materiály. To vše má podstatný vliv na to, kolik přirozeného světla během dne do kuchyně proudí.

Není nad to si přesně žárovky nasměrovat

Přesto se můžeme chytit univerzálních pravidel pro výběr osvětlení do kuchyně. Začněme centrálním svítidlem, bez kterého se neobejde žádná místnost v bytě. Jako nejpraktičtější se jeví ramenová světla, která lze nasměrovat přesně tam, kam se to zrovna hodí. Vzhledem k tomu, že po vypínači, kterým osvětlíme celou místnost, sáhneme nejčastěji po ránu, kdy vstáváme, lze doporučit žárovky s tzv. denní bílou. Jsou jakýmsi kompromisem mezi zářivou bílou a výrazným žlutým světlem.

Na práci potřebujeme dostatek bílého světla

Podobně je tomu v případě pracovní plochy, která si žádá vlastní osvětlení. Na práci zkrátka potřebujeme dobře vidět, proto se do této části kuchyně jednoznačně nejvíce hodí bílé světlo. Řada odborníků stále nedá dopustit na staré dobré zářivky, které je ovšem lepší nasměrovat do stropu, aby bylo světlo příjemnější pro naše oči a nevytvářelo zbytečné stíny pod rukama. I z toho důvodu si dávejte při výběru osvětlení linky pozor na přímá světla a oblíbené LED diody, které mohou být někdy při práci tak zářivé, až je to nepříjemné.

Velmi moderní je v posledních letech také nasvětlení šuplíků nebo horních skříněk. Kromě částečně praktického hlediska jde ale spíš o efekt, kde není odstín světla tolik rozhodující. Většina LED pásek do kuchyňské linky se ale objevuje v teplejší bílé, která při společné večeři dokreslí atmosféru celého prostoru.

Nejlépe se večeří u žlutého světla

Čímž se dostáváme do jídelny, kde jsou modré složky obsažené v jasně bílých odstínech doslova nežádoucí. Nad jídelní stůl patří žluté světlo, ideálně takové, jehož intenzitu lze regulovat. Jinou intenzitu světla tak budete mít možnost zvolit na snídani, kdy je venku ještě tma, odlišnou využijete při romantické večeři nebo posezení s přáteli. Režim stmívání se zkrátka postará pokaždé o zcela jinou atmosféru. Pár jednoduchých triků, jak zútulnit jakoukoliv kuchyň doslova za hubičku, najdete zde.

Náš tip

Jednotlivých odstínů bílé a žluté je celá řada, přechody mezi nimi tedy nemusí být v místnosti tolik výrazné. Před rychlým nákupem si nechejte nejdřív poradit od zkušeného prodejce, teprve potom instalujte.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu