Časté přešlapy, kterých se dopouštíme při zařizování obýváku
Zřejmě není třeba připomínat, jak velký vliv má na celkový vzhled místnosti barva stěn. Světlá zvětšuje a prosvětluje, tmavší odstíny mají naopak tendenci prostor zmenšovat. Není přitom pokaždé nutné uchylovat se k obligátní bílé, která může být nuda. Obzvlášť v kombinaci se světlým nábytkem je lepší zvolit kávovou, okrovou či šedivou barvu. Tedy v případě, že si chcete ponechat větší prostor pro kreativitu při dalším vybavování.
Koberec, aby bylo útulno
V obývacím pokoji stejně jako v ložnici uvítáme teplo od nohou, koberce po celé podlaze už ale dávno nejsou v kurzu. A nejde jen o módní trend. Kusové koberce jsou mnohem praktičtější. Nejsou na nich tolik viditelné vyšlapané cestičky nebo stopy po nábytku. Navíc je možné přesouvat je libovolně z místa na místo a kdykoliv hodit do pračky. O teplé nohy a pocit útulna přesto nepřijdeme.
Náš tip
Do obýváku se hodí koberečky s vysokým chlupem, počítejte však s tím, že jsou horší na údržbu. S krátkým hustým vlasem také nešlápnete vedle.
Nábytek s úložným prostorem
Obrovské nábytkové stěny, které se táhly podél celé zdi od podlahy až ke stropu, jsou naštěstí minulostí. Nahradily je nízké komody s policemi nebo horními skříňkami. Jeden nešvar přesto v českých domácnostech zůstal – plnění jakéhokoliv volného místa na úkor vzdušnosti. Úložný prostor je sice fajn, ale zrovna obývák nemusí být skladištěm věcí, které používáme jednou ročně. Lepší i praktičtější jsou menší kusy nábytku na nožkách, na kolečkách nebo stohovatelné, které podle potřeby kdykoliv roztáhnete. A platí to také o konferenčním stolku. Chyby, kterých se rodiče nejčastěji dopouštějí při zařizování dětského pokoje, najdete zde.
Náš tip
Co se týče nábytku, nepořizujte jej zbytečně mnoho. Lepší než k dýhované variantě je pak přiklonit se k jednoduchým liniím, které jsou nadčasové.
Ukázková pohovka pro návštěvy
Další kapitolou je pohovka, kterou je třeba volit s ohledem na počet členů domácnosti, ale také velikost místnosti. Výstavní kousky na odiv ani módní výstřelky nemají v obýváku co dělat – buď se na nich nebudeme cítit pohodlně, nebo se nám za půl roku ohledí. Sedačka má být především pohodlná, přesto by neměla zabrat polovinu pokoje. Pokud si nemůžete dovolit větší, doplňte ji raději křesílkem nebo praktickými taburety, polštářky či pufy, které naaranžujete do kruhu a v případě potřeby uskladníte bokem.
Náš tip
Pokud toužíte v obýváku po jednom výrazném solitéru, pak by to měla být právě pohovka. Může zaujmout výraznou barvou, k níž jednoduše sladíte případné doplňky.
Zařizování podél stěn
Sedačka u stěny, nábytek u stěny a uprostřed volný prostor. Takové uspořádání pokoje se zdá zejména v menších bytech jediným možným řešením, ale přesto zkuste vybočit ze zavedeného konceptu a postavit některé věci do prostoru. Neznamená to, že místo u zdi zůstane nevyužité. Pohovka v prostoru naopak místnost hezky provzdušní a zvětší. Nevěříte? Vyzkoušejte! Přesun sedačky je přece to nejjednodušší.
Náš tip
Vhodným rozložením lze jednotlivé části pokoje hezky opticky oddělit. Před konečným umístěním nábytku promyslete několik různých variant.
Suvenýry a dekorace, kam se podíváš
Někdo to přehání s květinami, jiný s rodinnými fotografiemi nebo se soškami a mušlemi přivezenými z dovolené. Domov by měl sice charakterizovat jeho majitele, ale střídmost je v tomto případě na místě. Příliš mnoho vzpomínek spíš vytvoří z vašeho obývacího pokoje muzeum. Nehledě na to, že se jedná o zbytečné lapače prachu. Méně dekorací působí upravenějším dojmem.
Náš tip
Spíš než na spoustu drobných dekorací vsaďte na několik výraznějších. Více vyniknou a místnost nebude působit nijak přeplácaně.