|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Cigaretový kouř umí být v domácnosti všudepřítomný 

Cigaretový kouř se dokáže zažrat do všeho. Jak se ho v domácnosti nadobro zbavit?

07. března 2019 06:34 / Shutterstock
 21   9
Koberce, záclony, sedačka, stěny i dřevěný nábytek. Cigaretový kouř se dokáže zažrat opravdu do všeho a bydlet v takovém prostředí není někdy příjemné dokonce ani samotnému kuřákovi. Zbavit se zápachu v bytě dá přitom docela fušku. Připravte se, že den vám na to stačit nebude.

Jestli žijete s kuřákem, pokuste se ho přesvědčit, aby své každodenní rituály prováděl raději na terase nebo na balkoně. Kouř se sice dovnitř dostane i tak, ale zdaleka ne v takové míře, jako když se denně kouří doma v obýváku. A likvidovat občasný zápach ve srovnání s tím všudepřítomným je velký rozdíl. Přesto nezoufejte, pokud jste dostali nebo koupili byt po silném kuřákovi. Smradu se zbavíte, chce to jen několik šikovných rukou a trpělivost.

Všechny látky do pračky

Nejvíce se cigaretový kouř zažírá do textilií. Je proto třeba okamžitě hodit do pračky nebo do čistírny všechny látky a povlaky, které se v bytě nacházejí. Týká se to ubrusů, povlaků z polštářů i peřin, záclon a závěsů, ale i přehozů ze sedaček nebo křesel a všemožných ozdobných záležitostí. Platí, že ze všeho nejvíc načichá vlna a bavlna.

Na sedačku a koberec platí soda

Jestli je v bytě látková sedačka, můžete na ní nejdřív vyzkoušet několikahodinové působení jedlé sody, která do sebe natáhne dehet i zápach. Pokud nezabere, nabízí se některý ze specializovaných drogeristických přípravků, případně návštěva profesionála s hloubkově čisticím vysavačem. Nesmíte zapomenout ani na koberce. Podle stavu se jich buď rovnou zbavte, případně zkuste znovu variantu se sodou nebo profesionála. Na nejrůznější spreje v tomto případě příliš spoléhat nelze.

Na sklo i nábytek octový roztok

Důkladnou očistu si žádá i nábytek, který je vhodné pořádně umýt octovým roztokem. Ocet rovněž dezinfikuje a neutralizuje pachy. Hodit se bude i na kůži nebo koženku, kterou je však třeba ošetřit vhodným krémem. Další velkou kapitolou jsou pak okna. Nejdříve ověřte stav žaluzií, které mohou v bytě silného kuřáka ošklivě zažloutnout, a jsou spíš na demontáž. Pokud zatím vypadají obstojně, znovu si vezměte na pomoc vodu a ocet a umyjte lamel po lamelu. Následuje pochopitelně i čištění skel, na nichž ulpívá mastná prašná vrstva. A pozor, umýt je třeba i svítidla a žárovky!

Stará omítka musí pryč

Ve velmi načichlém bytě vás čeká ještě jedna náročnější činnost, a tou je nová výmalba. Dejte si tu práci a všechny stěny nejdřív pořádně oškrabte. Je to základ úspěchu, jak se tabákového odéru a nevzhledných skvrn zbavit opravdu jednou provždy. Jestli na to máte, pozvěte si rovnou malíře – to je ta příjemnější varianta.

Provoňte si byt

Nakonec přicházejí na řadu pohlcovače pachů a osvěžovače vzduchu. Z domácích zásob lze využít jedlou sodu nasypanou do misek či mletou kávu, která navíc interiér hezky provoní. Využití v domácnosti najde dokonce i kávová sedlina. Věděli jste, s čím vším dokáže pomoci? Dobrým pohlcovačem pachů je také už zmíněný ocet nebo citrony. Co se týče dalších přípravků, spíše než na vonné svíčky pak vsaďte raději na pohlcovače pachu cigaretového kouře nebo čističky vzduchu na cigaretový kouř a pachy.

Co když chcete v bytě kouřit dál?

Nehodláte se omezovat, a navzdory škodlivosti kouře si toužíte v bytě zapálit? Pak tomu můžete částečně přizpůsobit i vybavení. Jako první se nabízí kožená či koženková sedačka, která pachy neabsorbuje tolik, jako látková. Raději se také vyhněte záclonám i závěsům a vystačte si se žaluziemi, případně volte syntetiku. Lépe uděláte, když se obejdete i bez koberců a coby podlahovinu zvolíte linoleum či laminát. Pokud na kobercích trváte, poohlédněte se po těch, které mají co nejmenší chlupy. Nedoporučují se ani tapety, v nichž často ulpívá nepříjemný zápach. Lepší volbou je proto klasická výmalba, ale nikoliv na bílo.

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu