|  BYDLENÍ
čt 28. březena, svátek má Soňa, zítra Taťána
Exterier
Nemocí, které mohou holubi přenášet, je opravdu hodně 

Potřebujete vyhnat holuby z vašeho balkonu? Zkuste jednoduché finty

11. března 2019 17:26 / Shutterstock
 10   6
Modrošedý pták, který tak rád posedává na balkonech, představuje problém hlavně kvůli potenciálním nemocem, které může roznášet. Problém představuje hlavně holubí trus, který může lidem způsobit i nemalé zdravotní problémy. Je proto lepší holuby ze svého balkonu nemilosrdně vyhnat.

Mezi lidmi se rozšířily nejrůznější metody, jak holuby z balkonu vypudit. Ve skutečnosti ale moc nefungují. Na balkoně nemusí být vůbec nic, co by holuby lákalo, a přesto si ho vyberou jako své útočiště. 

Nejprve se podívejme na metody, které bohužel nefungují

Blyštivé CD

Jednou z nefunkčních metod je rozvěšení blyštivých CD nosičů na balkoně. Pravda je taková, že odlesky, které vadí mnoha ptákům, nechávají holuby zcela chladnými.

Bodce na parapetu

Na parapety, římsy, okraje střech a podobně si lidé instalují kovové bodce, které mají zabraňovat holubímu přistání. Jenže na holuby jsou bodce krátké. Pták prostě neusedne na parapetu nebo na zábradlí, ale zamíří rovnou bez mezipřistání na plochu balkonu. Pud hnízdit je zkrátka silnější.

Nalepovací siluety dravců

Někteří lidé ze zoufalství nalepují na okna siluety velkých dravců. doufají, že se jich holubi zaleknou a odletí jinam. Jenže ani tato finta moc nefunguje. Tyto nálepky slouží spíše k tomu, že se ptáci vyhnou bolestivé srážce s velkou skleněnou plochou. Jinak ale nijak nebrání holubovi přiletět na váš balkon a pořádně ho znečistit.

Naštěstí ale existují i metody, které fungují

Podle odborníků není snadné se holubů zbavit. Přesto můžete vyzkoušet pár způsobů, které údajně fungují.

Odchyt

Nejúčinnější způsob, jak se zbavit holubů, je jejich odchyt. Holubi jsou totiž dost vázaní na místo, kde se narodili, a tak právě tam chtějí také hnízdit a zůstanou tu, ať je vyháníte, jak chcete. Jenže odchycený holub se už nikdy nevrátí. Najměte si firmu, která vám holuby odborně odchytí. Ptáci pak budou humánně uspáni a jejich těla nakonec skončí v kafilerii.

Sítě

Další metodou, která prý funguje, jsou sítě natažené přes balkony. Přes oka se holub na váš balkon či lodžii nemá šanci dostat. Jejich výhodou je, že si sítě zvládnete nainstalovat i sami.

Sklo

Pokud vám sítě vadí z estetického hlediska, můžete pouvažovat i o zasklení balkonu. V tomto případě se už budete muset obrátit na profesionální firmu, která se na zasklívání balkonů zaměřuje. 

Nemoci, které přenášejí holubi

  • Ornitóza (přenášená bakterií chlamydie) – vypadá v podstatě jako trochu netypický, ale úporný „zápal“ plic. Pro lidi je vysoce nakažlivá.
  • Ptačí tuberkulóza – ta až tak nedecimuje plíce, ale zničí játra a slezinu. Více nebezpečná je pro samotné ptáky – papoušky, drůbež atd., kteří pak umírají.
  • Salmonelóza – průjmové a horečnaté onemocnění, vysoce nakažlivé pro lidi.
  • Roztoči – působí na člověka jako alergeny, spouští různé druhy alergií, nejčastěji astmatické.
  • Trichomoniáza - nakažena je prakticky celá populace holubů, záleží na stupni promoření nákazou. Jde o parazita.
  • Klíšťová encefalitida – známá nemoc, holubí klíšťata sice vypadají jinak než lidská, ale sají krev ráda i lidem.
  • Toxoplazmóza – parazitická choroba, která se nemusí nijak rozpoznat, ale parazit umí měnit i chování člověka, například lidé napadení toxoplazmózou víc riskují za volantem, u těhotných způsobuje potrat.

Náš tip: Pokud byste se rozhodli obrátit na odborníka, který zatočí s vaším holubím problémem, vsaďte na firmu, která je členem Sdružení DDD (pracovníků deratizace, dezinsekce a dezinfekce České republiky). Máte větší záruku, že dostanete skutečně odborné a zkušené rady a služby. (Dále čtěte: Jak využít v zimě kuchyňský parapet? Zkuste obohatit svůj jídelníček a buďte odolnější proti virózám).

 

Fotogalerie
Anna Novotná | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu