|  BYDLENÍ
po 7. října, svátek má Justýna, zítra Věra
Interier
Mezi nejkritičtější místa, kudy uniká teplo z domu, patří často střešní okna 

Nepouštějte si studený vzduch dovnitř. Průvanu skrz okna nebo dveře můžete zabránit i dodatečně

03. února 2019 13:43 / Depositphotos
 0   0
Když z domu uniká teplo, pocítíme to na vlastním těle i ve svých peněženkách. K tepelným ztrátám dochází nejčastěji kvůli špatně izolovaným oknům, balkonům či dveřím. Zkuste průvanu dodatečně předejít vhodným těsněním.

Modernější plastová či dřevěná okna jsou jistou zárukou toho, že úniku tepla zabráníme. Na rozdíl od starších typů oken bývají totiž standardně opatřeny těsněním. Stejně tak dveře – ať už vchodové či interiérové. Pokud tomu však není, je nutné vyřešit izolaci dodatečně. Průvan zvyšuje náklady na topení, navíc může způsobit vleklé zdravotní potíže.

Místo ručníků se poohlédněte po vhodném těsnění

Že vám okny proniká dovnitř studený vzduch, zjistíte docela jednoduše. Stačí přiložit ruku k okenicím nebo si všimnout, že se vám vzdouvá závěs či záclona, případně vnímáte nadměrný hluk z venku. Tento problém trápí nejčastěji majitele starších domků a panelákových bytů. Příčinou může být popraskaný tmel i okapničky nebo jednoduše starší netěsnící typ oken.

V takových případech máte dvě možnosti: obložit spodní rámy froté ručníky, které zabrání průvanu zespodu, nebo sáhnout po moderním těsnění, které je možné dodatečně nalepit do falců oken i dveří. Pryžové či pěnové těsnění bývá opatřeno oboustrannou páskou, díky níž je manipulace poměrně jednoduchá. Předem je však nutné dobře očistit a odmastit místa, kam jej budeme lepit.

Důležité je zvolit správnou tloušťku těsnění, a to podle mezery, která dovnitř propouští vzduch. Jinak by se mohlo stát, že naopak okna nedovřeme. Pokud zvolíme takový typ těsnění, který jde do oken přímo namontovat, musíme si pozvat domů odborníky. Popraskaný parapet je nasnadě odstranit a vyspravit, případně nahradit novým.

Dveřím pořiďte vysouvací štětinky

Studený vzduch se do místností dostává také skrz dveře. V menších bytech nepředstavují interiérové dveře žádný problém, protože teplota ve všech částech obydlí je přibližně stejná. Jinak je tomu ale u větších domů s rozhlehlými chodbami, kde pocitově vnímáme, že je v místnosti chladněji.

Prahy, které dříve ohraničovaly vstupy do pokojů, a měly rovněž izolační funkci, jsou dnes pasé. Všichni chtějí žít bezbariérově. Řešením jsou proto nejčastěji těsnicí kartáčové lišty, které se montují pod dveře. Moderní dveře jimi disponují automaticky, u starších není problém takovou lištu přidělat – dá se buď nalepit, nebo přišroubovat. Kartáčové těsnění se vyrábí z různých materiálů a netřeba dodávat, že našroubované vydrží podstatně déle. Moderní kartáče fungují na principu vysouvání. Při otevírání nezavazejí, protože se automaticky vytáhnou nahoru, při dovření dveří se štětiny naopak spustí dolů a těsní.

Domovní dveře

Největší tepelné ztráty způsobují obvykle vchodové dveře. Zejména u těch je dobré si těsnění pohlídat. Řešením je opět instalace prahu, těsníci lišty nebo kartáčku. Věřte, že se vám taková investice vyplatí. V případě starších oken a dveří se však zkuste zamyslet i nad tím, zda by nebylo z dlouhodobého hlediska výhodnější vyměnit je za moderní a dobře izolující. Zachumlejte se: Jaké jsou rozdíly mezi dekami a která vás v zimě nejlépe zahřeje?

Náš tip

Zda máte dostatečně zaizolované obydlí, se dá zjistit i termogramem. Infračervený snímek pořízený termokamerou je specialistou na hledání úniků tepla z budov.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu