|  HOBBY
po 24. června, svátek má Jan, zítra Ivan
Ostatní
Klíšťata v letní sezoně útočí v plné parádě. Vyzbrojte se účinnými repelenty. 

Hledáte přírodní repelent proti klíšťatům? Účinné jsou citrusy, levandule či hřebíček

11. června 2019 11:48 / Shutterstock
 0   0
Klíšťata v letní sezoně útočí v plné parádě, a v té letošní to platí dvojnásob. Zřejmě nejúčinnějším způsobem, jak se ubránit infikaci po jejich kousnutí, je očkování proti klíšťové encefalitidě, avšak není vůbec na škodu zabránit už jen tomu, aby se vám klíště na kůži přisálo.

V takovém případě buď můžete zajít do obchodu pro nějaký repelent, nebo si vyrobit vlastní podle některého z našich následujících návodů.

Silné vůně klíšťatům nevoní

Asi nejjednodušší a nejrychlejší způsob, který by měl svým aromatickým založením pomoci, je potření pokožky sušenou levandulí, tea tree olejíčkem nebo peprmintovou mastí. Klíšťata však také spolehlivě odpuzuje silice vřesu nebo citronela.

Citrusová bomba

Právě citrusy jsou také základem jednoho z vyzkoušených repelentů, na který nebudete potřebovat nic jiného než vodu a dostatek pomerančů, limet a citronů. Také samotná příprava je jednoduchá. V litru čisté vody povařte směs citrusů podle vaší chuti nebo aktuální dostupnosti, kdy platí, že čím více ovoce do roztoku dáte, tím bude výsledný repelent silnější. Směs přiveďte k varu a nechejte alespoň hodinu probublávat na mírném plameni. Výsledný roztok zceďte, nechejte zchládnout a můžete jej aplikovat na kůži.

Hřebíček do klíštěcí rakve

Jako skvělý pomocník se osvědčil repelent z kombinace alpy a hřebíčků. Na jeho výrobu budete potřebovat 200 ml francovky a 30 kousků koření. To naložte do celého obsahu alpy a nechejte minimálně 48 hodin louhovat, dokud se roztok nezbarví dohněda. Poté jej přeceďte a s pomocí rozprašovače aplikujte na tělo.

Přípravky proti klíšťatům aplikujte před každou návštěvou přírody, avšak je také důležité po návratu domů důkladně prohlédnout celé tělo. To stejné platí také u pejsků, které je taktéž vhodné proti savému hmyzu účinně chránit. O přípravcích, které jsou dostupné na našem trhu, jsme psali zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu