|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Ostatní
Hořící svíčky vypadají famózně, ale nikdy nesmí zůstat o samotě 

Relaxujete rádi při svíčkách? Pozor, aby se z příjemné chvilky nestal hororový zážitek

30. května 2019 16:31 / Depositphotos
 0   0
Svíčky jsou stále populární dekorací, kterou ve svých domácnostech využíváme nejen pro dokrášlování interiéru, ale také, abychom si vytvořili příjemnou relaxační atmosféru. Ačkoli má většina lidí pozitivní zkušenosti a pohled na jejich plápolající knot jim dodává pocit pohody a uvolnění, je přeci jen zapotřebí myslet na několik bezpečnostních pravidel,

Jaké nejdůležitější zásady správné manipulace se svíčkami dodržovat, si připomeneme na následujících řádcích.

Hlavně nikdy bez dozoru

Aromatické a dekorativní svíčky se dnes prodávají v mnoha provedeních, tvarech, jsou vyrobeny z mnoha materiálů a dozdobeny různými doplňky, takže si v obchodech vybere skutečně každý. Každé zapálení svíčky s sebou nese nejen romantiku a pohodu, ale také určitá bezpečnostní rizika.

Základem proto je, ať už máte svíci v jakémkoliv provedení, nenechávat ji nikdy bez dozoru. Vždy, když na delší chvíli odcházíte z místnosti, zhasněte knot a za žádných okolností nenechávejte zapálené svíčky v dětském pokoji.

Odpusťte si dečky i záclony

Svíčky, které chceme zapálit, by měly být umístěné na nehořlavém povrchu a pokud jich máme více, měly by od sebe být v dostatečné vzdálenosti, alespoň 15 cm. Rozhodně se vyvarujte toho, aby pod svíčkou byly ubrusy, dečky, nenechávejte je v blízkosti závěsů a záclon.

A už vůbec ne u otevřeného okna, kdy při závanu větru hrozí, že by plamen mohl přeskočit na jiné místo. Zároveň dbejte na to, aby nad svíčkami byl otevřený prostor a nikdy nenechávejte hořící svíci umístěnou v polici.

Místnost dobře odvětrávejte

Pokud chcete svíci zhasnout, snažte se vyvarovat toho, abyste plamen sfoukávali. Hrozí tady stejné nebezpečí, jako kdybyste nechali svíci v průvanu nebo u otevřeného okna. Pokud patříte mezi citlivější jedince, rozhodně nenechávejte svíci dlouho hořet v místnosti, kde nemáte otevřenou alespoň okenní ventilaci.

Může se totiž stát, že vás za chvíli začne pobolívat hlava. To samé platí pro aromatické svíce, které sice příjemně voní, ale intenzivní vůně nemusí sedět každému. Dbejte také na to, aby byla svíčka vyrobená z kvalitního materiálu, který při hoření není toxický, a v konečné fázi vám nenadělá více škody než užitku.

A pokud se vám zdá, že už v obchodě nemůžete narazit na žádný originální kus, u kterého budete mít navíc jistotu, co do něj výrobci dali, zkuste si ve volné chvíli sami vyrobit vonnou svíčku. S naším návodem zjistíte, že je to snadné a bude vás to bavit.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu