|  HOBBY
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Ostatní
Aeropress je malý, jednoduchý, praktický a navíc levný 

S aeropressem připravíte lahodnou kávu a nemusíte utrácet za drahé přístroje

23. května 2019 12:48 / Shutterstock
 0   0
Jste milovníky dobré kávy, a i když máte rádi svoji oblíbenou značku a styl její přípravy, rádi vyzkoušíte něco nového? Pak by vaší pozornosti určitě neměl uniknout takzvaný aeropress. Malý přístroj na přípravu kávy, jehož popularita rok od roku stoupá.

A to především díky tomu, že i přes svou malou velikost zachovává chuť i aroma čerstvě uvařené kávy.

Když se spojí vzduch a tlak

Kávu si i doma můžete připravit pomocí sofistikovaných přístrojů. Ne každý ale chce investovat tisíce či desetitisíce korun. Navíc si takovou mašinu asi nepořídíte i do práce. A proto by vás mohl oslovit aeropress. Jde o jednoduchou nádobu z téměř nerozbitného polykarbonátu s jednoduchou přípravou kávy, nenáročnou údržbou a v neposlední řadě je relativně levný.

Aeropress je složeninou dvou anglických slov: aero znamená vzduch a press tlak. Přístroj funguje na podobném principu jako neméně oblíbený french press, rozdíl je v tlaku a použití papírového filtru, který se u french pressu nepoužívá.

Princip injekční stříkačky

Aeropress je složený ze dvou válců, z nichž jeden je zakončený gumovým pístem. Oba válce do sebe přesně zapadají a vzájemným pohybem válců se vytvoří tlak, podobně jako je tomu v injekční stříkačce. Mletá káva rozmíchaná v horké vodě je po několika vteřinách až minutách (dle požadované síly kávy) protlačena přes papírové sítko. Při druhém způsobu přípravy se po nalití vody začne káva působením gravitace automaticky filtrovat. Louhování tak trvá jen několik vteřin.

Spousta muziky za pár stovek

Chuť kávy z aeropressu je podle uživatelů jednou z nejlepších, jaké můžete v domácích podmínkách připravit. Díky krátké době extrakce obsahuje výsledná káva méně kyselin a díky použití filtru je velmi čistá. Vzhledem k jednoduchému designu je čištění otázkou chvilky a díky jeho malým rozměrům si jej můžete vzít kamkoliv s sebou.

Aeropress se dá pořídit přibližně za 700 korun, přičemž papírové filtry jsou haléřovou záležitostí. Osvědčí-li se vám tedy tento postup doma, můžete si bez uzardění přístroj pořídit i do práce, kde se o náklady třeba podělíte s kolegy.

Pokud patří káva k vašim oblíbeným nápojům, můžete vyzkoušet i další domácí způsob přípravy, a to v moka konvičce.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu