|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Zahrada
Zahradní kompost je přírodní bohatství 

Jak na kvalitní kompost? Dodržujte pravidlo zelené a hnědé

26. května 2019 10:33 / Shutterstock
 0   0
Každý zahrádkář ví, že jedním z největších pokladů, které může své úrodě dopřát, je hnojivo z doma vyrobeného kompostu. Máte-li možnost si také ve své zahradě kompost založit, určitě nad tím neváhejte ani minutu.

Nejen, že své zahradě dopřejete to nejlepší, co může dostat, ale zároveň můžete ekologicky zpracovat mnoho věcí, které z vaší domácnosti vzejdou.

Pravidlo zelené a hnědé

Ačkoliv je jasné, že nemůžete do kompostu vhodit kde co, budete možná přesto překvapeni tím, co všechno do něj patří a dá se tak přírodní cestou zpracovat k dalšímu využití v podobě hnojiva. Důležité přitom je, že při vytváření kompostu musí být zachován poměr takzvané zelené a hnědé hmoty, kdy zelené jsou měkké věci jako tráva či kuchyňské zbytky, které kompostu dodávají dusík a urychlují rozkladný proces.

Mezi hnědé věci patří například kartony nebo starší dřevité rostliny, které se rozkládají pomalu a díky vzduchovým kapsám, které pomáhají utvářet, velmi výrazně pomáhají rozkladu ostatních surovin. Možná si taky říkáte, jaké věci vlastně do kompostu patří, aby se skutečně ekologicky rozložily a vznikl z nich kvalitní pěstební substrát?

Co do kompostu patří

Mezi vhodné suroviny patří plevel i s hlínou na kořenech, tráva či nadrcené větve, voda z uvařených brambor či těstovin, papíry, které však nesmí být křídované nebo voskované, takže sem v klidu můžete dát noviny, roličky od toaletního papíru nebo proložky z vajec. Pokud by se jednalo o velké archy či kusy, je vhodné je zmuchlat nebo natrhat.

Dále do kompostu patří drcené skořápky od vajec, zbytky masa či oleje, který je nasátý v papírových utěrkách, kompletní čajové pytlíky, vlasy a chlupy a dokonce i stoprocentně bavlněné utěrky a oblečení, které je však nutné nejprve nastříhat na menší kusy.

Do kompostu můžete vhodit také odštípnuté kousky jehličnanů, které právě v tomto období narůstají, ovšem v tomto případě je raději využijte k výrobě skvělého domácího sirupu.

Co do kompostu nepatří

Naopak do kompostu nikdy nevhazujte zvířecí exkrementy, dětské jednorázové pleny, žvýkačky, kosti, zbytky z cigaret včetně popela či barevné časopisy a letáky. Pokud tyto zásady dodržíte, vznikne vám velmi kvalitní přírodní hnojivo, které je nenahraditelné.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu