|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Zahrada
Existuje několik druhů, které jsou pro zahradní jezírka jako stvořená 

Zakládáte zahradní jezírko? Nikdy do něj nedávejte volně žijící ryby

02. června 2019 09:01 / Shutterstock
 0   0
Zakládáte své první zahradní jezírko a přemýšlíte, které ryby jsou ty pravé, aby se jim u vás dobře dařilo a netrpěly? Existuje několik druhů, které jsou pro zahradní jezírka jako stvořená, naopak byste měli zapomenout na ryby, které si nachytáte v přírodě.

Takové kroky totiž mohou mít právní důsledky, ale také byste si na svou zahradu mohli zanést různé parazity a nemoci.

Které jsou ty pravé

Hledáte-li společníka, kterému se bude v jezírku dobře dařit a budete si jej moci časem dokonce ochočit, pak je jednoznačným králem koi kapr. Určitě při jeho pořizování myslete na to, že do jezírka musíte vysadit minimálně dva. Zároveň berte v potaz, že v dospělosti tito kapříci dorůstají až 80 cm, takže budete potřebovat buď hodně velké jezírko nebo o to méně ryb. Aby se koi kaprům u vás dobře dařilo, musíte mu do jezírka vysázet dostatek rostlin nebo vyřešit silnou filtraci.

Další společenský parťák

Skvělým druhem do zahradního jezírka je také jesen zlatý, který stejně jako koi kapr potřebuje žít v hejnu. Také tyto ryby potřebují dostatek kyslíku a prostoru, a to zejména proto, že jsou to zdatní a vytrvalí plavci. Opět tedy myslete na množství ryb v jezírku, stejně jako zajištění náležité filtrace.

Když chcete mít zlatou rybku

Velkými společníky milující život v hejnu jsou také zlatí karasi. Dejte však pozor na to, že se poměrně rychle množí, proto se může stát, že vám jejich počet naroste geometrickou řadou a budou dominantním druhem vašeho jezírka. I přesto stojí tato rybka za to, abyste ji do svého vodního prvku zahrnuli, avšak počítejte s tím, že svou pověstnou zlatou barvu vám ukáže nejdříve za dva roky.

Mimo uvedených druhů existují také další rybky, kterými můžete své zahradní jezírko či vodní nádrž obohatit. Fantastické zbarvení má například slunečnice pestrá, exoticky vypadá koljuška tříostná a na teplejší místa můžete vysadit slunku obecnou.

Než si rybky vysadíte

Pokud jste zavítali do obchodu či ke zkušenému chovateli a svůj vybraný druh ryb si pořídili, myslete na to, že po příjezdu domů nesmíte rybky do jejich domova vypustit ihned. Nejprve je i s vodou, ve které jste je přivezli vlijte do kbelíku a postupně ji míchejte s vodou z jezírka. Jakmile si ryby přivyknou, můžete je směle vypustit do jejich nového domova.

A i když je do zimy ještě daleko, už při zakládání jezírka myslete na to, že bude na konci každé sezony potřebovat řádnou údržbu. Ta je třeba dělat nejen na podzim, ale poté také na jaře, kdy se do vody začne vracet život. O důležitých krocích si můžete již nyní přečíst v našem článku zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu