|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Mazlíčci
Cestování se psem může probíhat v klidu, musí na to být ovšem připravován 

Chystáte se poprvé cestovat s pejskem? Máme pro vás dobré rady, aby to zvládl co nejlépe

04. června 2019 13:24 / Shutterstock
 0   0
Vydáváte se čas od času na cestu se svým čtyřnohým miláčkem, avšak stává se vám, že se u něj po pár kilometrech jízdy začne projevovat nevolnost? Věřte tomu, že situace není beznadějná a cestu nemusíte protrpět vy ani pes.

Existuje několik způsobů, které by vám všem od nynějška mohly cestování zpříjemnit.

Nepodceňujte příznaky nevolnosti

Asi každý, kdo má pejska, už vypozoroval, jak to vypadá, když se v autě necítí zrovna nejlépe. Pokud se však chystáte se svým miláčkem na první jízdu, měli byste si všímat, zda se u něj neprojevují následující příznaky:

  • zrychlené dýchání
  • třes
  • nervozita
  • časté polykání a olizování
  • nadměrné slinění
  • nadavování

Pokud nic z toho nezaregistrujete, vypadá to, že si můžete gratulovat. Ovšem není vyloučeno, že se zmíněné příznaky projeví později. Je lepší být na to připraven. Důležité je pejsky od malička seznamovat s autem a cestování spojit ideálně s nějakým příjemným zážitkem.

Co nedělat při jízdě

Raději se také vyvarujte krmení před jízdou. Výrazně mu cestování usnadníte, když nebudete v autě kouřit, používat v interiéru výrazné vůně, pouštět hlasitou hudbu a budete při jízdě dostatečně větrat tak, aby v autě proudil čerstvý vzduch. Jedete-li na delší trasu, dopřávejte sobě i vašemu parťákovi pravidelné přestávky a mějte pro něj k dispozici čerstvou vodu.

Pokud i přes tyto kroky pejsek nevolnostmi trpí, je vhodné poradit se s veterinářem o vhodných lécích, které byly vyvinuty speciálně k užívání psími pacienty. Snáší-li váš pejsek každou cestu opravdu špatně a celou ji prozvrací, určitě to nenechávejte jen tak. Jen si představte, jak byste se cítili vy, pokud by se u vás pravidelně objevovala mořská nemoc. Její projevy jsou prakticky totožné s těmi, které mají z cestování pejsci.

Uklidňující medikamenty

Veterinář vám pro pohodovější jízdu autem zřejmě doporučí léky, které nejen zklidní žaludek, ale zároveň přispívají k celkové psychické pohodě psa. Tyto léky se podávají obvykle půl hodiny před cestou, avšak stejně jako jiné přípravky, i u nich se mohou vyskytnout nežádoucí účinky v podobě ospalosti či malátnosti zvířete.

Je také prokázáno, že někteří pejsci trpí nevolností proto, že mají z cestování strach a navíc se bojí volného prostoru mezi sedačkami. V takovém případě je nanejvýš vhodné pejsky jednak poutat bezpečnostními pásy, případně je posadit do plachty, kterou upnete mezi opěradla přední a zadní sedačky, čímž okolo pejsků vznikne pomyslná ochranná vana, která jejich nejistotu zmírní.

Poutejte při každé jízdě

Každopádně na poutání pejsků bezpečnostními pásy či jejich přepravování ve speciální přepravní tašce či boxu nezapomínejte ani tehdy, pokud jim v autě špatně nebývá. Poutejte zvíře pokaždé, stejně jako sebe, i při sebekratší jízdě. Povinností řidiče je psa před cestou důkladně zabezpečit. Protože pokud například vozíte psa na klíně, koledujete si o pořádný malér.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu