|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Dům
Přírodní muškátová bariéra proti hmyzu 

Krásné a zároveň užitečné. Pěstujte si účinné odpuzovače hmyzu

21. května 2019 11:19 / Depositphotos
 0   0
Se zvyšujícími se teplotami a krásnými slunečnými dny narůstá také aktivita hmyzu, který se vyskytuje kolem nás a který často zavítá i k nám domů. Pokud patříte mezi ty, kteří už od jarních dnů větráte s okny dokořán, avšak stále nemáte namontovány sítě proti hmyzu, zkuste proti otravným návštěvníkům bojovat přírodními metodami.

Možná vás to zatím nenapadlo, ale poměrně účinně vám hmyz pomohou odpudit některé druhy květin, které budou zároveň pěkným doplňkem vašich oken, balkonů či teras.

Ozdoba balkonů a nepřítel hmyzu

Také občas přemýšlíte, proč jsou na tolika balkonech k vidění truhlíky plné muškátů? Odpověď je jednoduchá. Kromě toho, že krásně vypadají a jsou poměrně odolné vůči povětrnostním vlivům, jsou také skvělými odpuzovači hmyzu. Silné aroma muškátů úspěšně odpuzuje komáry či mouchy.

Vyhání nejen krtky

Další velmi užitečnou květinou, která mimo odpuzování krtků pomáhá odrazovat také hmyz, jsou takzvané afrikány. Jejich barevné kouličky krásně zdobí okna a v kombinaci s jinými letničkami tvoří fantastickou a přitom nenáročnou dekoraci, která zároveň svým výrazným aroma velmi úspěšně odpuzuje nezvané hmyzí návštěvníky.

Kousek Francie u vás doma

Ať se to možná nezdá, velmi účinným prostředkem v boji s protivným hmyzem je stále populárnější levandule. Tato velmi příjemně vonící květina dokáže svou přítomností odpudit komáry, mouchy a dokonce i moly. Čili poté, co splní svůj účel na parapetech, jednotlivé stonky nelikvidujte, ale důkladně je vysušte a přidejte do potpouri nebo je v látkových pytlících umístěte například do skříní.

Aromatické bylinky nejen na dochucení

Jste-li milovníky dobré kuchyně a rádi vaříte z čerstvých bylin, které si sami pěstujete, aniž o tom možná víte, účinně jimi bojujete proti otravnému hmyzu. O něm je všeobecně známo, že nemá rád jakékoliv aromatické rostliny, pokud je proto součástí vašich truhlíků meduňka, máta, bazalka nebo například tymián, obtěžující havěť by se vám měla obloukem vyhnout.

Pokud chcete mít hmyz naopak pod relativní kontrolou a biologicky pomoci své zahradě, postavte si na pozemku či v okolí domu hmyzí hotel. Budete moci sledovat, jaké rozmanité druhy broučků ve vašem okolí existují a jak se rychle zabydlují.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu