|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Zahrada
Je nejvyšší čas doplnit záhony o teplomilnější druhy zeleniny 

Ledoví muži odezněli, vrhněte se do další fáze zahradničení

25. května 2019 08:56 / Shutterstock
 0   0
Květen se přehoupl do své druhé poloviny a pokořil hranici ledových mužů. To znamená pro zahrádkáře jediné: konečně mohou bez starosti vysít do záhonů i ty druhy, které jsou méně tepelně odolné a některé se dočkají i druhého kola výsevu.

Pojďme se společně podívat, jaké druhy plodin jsou v tomto období v kurzu.

Jaké druhy zeleniny již mohou ven

Jakmile odezněla chladnomilná náladovost květnových rán, je na čase do záhonu vysadit méně teplotně odolné druhy. Konečně se tak dostávají na řadu fazole, kukuřice, čekanka nebo například lichořeřišnice.

Své druhé kolo slávy zažívají také ty druhy zeleniny, které jsou sice otužilé, ale díky kratší vegetační době je možné vysadit je opětovně. Podruhé v sezoně tak zahrádkáři vysévají mrkev, mnohé druhy salátů, ředkvičky nebo například sazečku. Pokud vše půjde dobře, budou se plody sklízet od června do září.

S melouny a lilky ještě počkejte

Konečně se dočkala také sadba, kterou jsme měli dosud doma za oknem nebo ve skleníku. Ano, tušíte správně, na řadu přicházejí rajčata, nakladačky i salátovky, papriky, melouny, cukety, a dokonce i dýně a patizony. Ovšem pozor, u lilků a melounů stále platí, že by měly být venku pouze v těch nejteplejších oblastech, jinak je vhodné je umístit do skleníku či minimálně fóliovníku.

Nezapomínejte kypřit a zavlažovat

Nezapomínejte také na důkladné kypření půdy, a to zejména tam, kde jste si již dříve vysadili česnek. Ten potřebuje mít takto zpracovanou půdu po každém vydatnějším dešti, tedy právě v tomto období. Vlhkost svědčí ale všem vysazeným záhonům a plodinám. Je-li dostatečná, předcházíme tím výskytu dřepčíků.

Samozřejmě se ustavičně věnujeme také stromům a bylinkám, které v tomto období intenzivně rostou. A nezapomeňte také připravit své oblíbené relaxační zákoutí, do které bezesporu patří také zahradní nábytek. Jak se o něj po zimě postarat, naleznete v našem dalším článku zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu