|  HOBBY
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Ostatní
Brambory se v českých domácnostech vaří i několikrát týdně, je škoda vodu z nich vylívat 

Vylíváte vodu z čerstvých i uvařených brambor? Teď už určitě nebudete

27. května 2019 12:25 / Internet
 0   0
Brambory jsou zřejmě nejčastější, a rovněž velmi oblíbenou přílohou i samostatným jídlem v naší kuchyni. Napadlo vás ale někdy, že voda, ve které jste je uvařili, případně ta, která z nich ještě za syrového stavu vytekla, se může hodit?

Pojďte se inspirovat, k čemu všemu je dobrá. Určitě budete překvapeni.

Zdroj vitaminů a minerálů

I když jste to možná nevěděli, dlouholeté zkušenosti mluví o tom, že o šťávu z brambor není dobré přijít. Využít ji můžete v domácnosti, stejně jako v péči o zdraví a krásu. Je totiž prokázáno, že je plná vitaminů a minerálů, které sice s vařením lehce na obsahu klesají, ale pořád je jejich množství výzamné. 

A které že to jsou? Syrové brambory, a rovněž šťáva z nich, jsou skvělým zdrojem vitaminu C. V uvařeném stavu jsou pak nositeli draslíku, hořčíku, vápníku, zinku, železa, mědi, fosforu a fluoru, obsahují také kyselinu pantotenovou a listovou. A to už stojí za zamyšlení.

Brambory do jídelníčku patří

Už samotná konzumace brambor je pro naše tělo přínosná, jelikož mají zklidňující účinky, upravují metabolismus, podílí se na správné krvetvorbě a posilují srdce a cévy. Proto stojí za to je do svého jídelníčku rozhodně zařadit.

Skvělé účinky má pak šťávy ze syrových brambor. Přemýšlíte, kde ji vzít? Stačí brambory nastrouhat na přípravu bramboráků a nechat neochucenou hmotu chvíli stát. Možná vás překvapí, kolik vody brambory pustí. A právě ta je pro vaše tělo žádoucí. Pokud například trpíte zácpou, dopřejte si po dobu jednoho týdne půl sklenice této šťávy. 

Koupel i tonikum dělá zázraky

Jedna lžíce před jídlem pomůže jako prevence pálení žáhy, pokud ji přidáte do koupele, pomáhá při léčbě ekzému a na suchou kůži. A necháte-li ji odstát , můžete ji použít jako účinnou pleťovou vodu, která pomáhá čistit obličej od mazu a bakterií.

A ani voda z vařených brambor není se svými účinky pozadu. Mimo zdravotních benefitů, které přináší její kloktání při léčbě paradontózy, případně pití jako prostředek k odvodnění, skvěle funguje také v kuchyni. Například potřebujete-li nastavit množství polévky, je ideální udělat to právě vodou z uvařených brambor.

Skvělý a účinný čistič

Horká a osolená voda se také skvěle osvědčila jako čisticí prostředek. Ano, čtete správně. Pokud ji vlijete do připáleného hrnce, vložíte do ní silně znečištěné příbory, nebo s ní omyjete dvířka trouby, budou rázem jako nové. Vývar z brambor je také skvělým prostředkem z vytírání zašlapaného linolea, které bude po jeho použití vypadat mnohem lépe.

Voda z uvařených brambor, stejně jako slupky z nich, jsou také skvělým pomocníkem při zadělávání kompostu. Pokud by se vám proto zrovna nehodily v domácnosti, určitě je využijte na zahradě. Voda z vařených brambor, pokud jste ji neosolili, je také skvělým přírodním ochranným prostředkem proti mšicícm. Aplikovat ji můžete například s pomocí rozprašovače. 

A hledáte-li inspiraci na skvělou večeři ve dvou, nebo klidně pro celý regiment hostů, zkuste se podívat do našeho článku zde. Najdete v něm skvělý recept, ve kterém samozřejmě nemohly brambory chybět.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu