|  HOBBY
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Ostatní
Jedna procházka, jedno odpoledne vaření a máte skvělý sirup na celou sezonu 

Sirup z květů černého bezu je jedním z nejlahodnějších a velmi zdravý

28. května 2019 09:56 / Depositphotos
 0   0
Přelom května a června je obdobím, kdy začíná kvést černý bez, z něhož si můžete připravit lahodný sirup. Ten v létě slouží jako skvělé osvěžení, v zimě pak po přidání do čaje nebo po lžičkách pomáhá jako lék proti nachlazení a na posílení imunity.

Jak při výrobě tohoto lahodného moku postupovat a na co nezapomenout, se dozvíte v tomto článku.

Kdy a jak sbírat květy černého bezu

Pokud v nejbližších dnech vyrazíte na zahradu nebo na procházku, jistě narazíte na keře obsypané květy černého bezu. Pamatujte, že sbírat byste měli v období, kterému nepředcházely deštivé dny, protože je velmi pravděpodobné, že by voda z květů spláchla všechen potřebný pyl.

Pokud je konstelace příhodná, vyrazte na sběr nejlépe s papírovou taškou a počítejte s tím, že na každý litr sirupu budete potřebovat minimálně 10 velkých květů bezu. Pokud plánujete větší zásobu sirupu, množství květů přímo úměrně znásobte. Co dále budete na výrobu jednoho litru bezového sirupu potřebovat:

  • 1 litr převařené vody
  • 1 kg krystalového nebo třtinového cukru
  • 30 g kyseliny citronové
  • 1 bio citron
  • důkladně vymytou lahev s uzávěrem

Postup přípravy bezového sirupu

Odstříhejte z květů stonky a prohlédněte je, zda v nich neulpěl hmyz. Pokud náhodou nějakého broučka najdete, v žádném případě květy neomývejte, protože byste spláchli potřebný pyl. Hmyz tedy případně opatrně sfoukněte. Květy vložte do větší mísy nebo hrnce, zalijte příslušným množstvím vody, v níž se budou louhovat. Hladinu poklaďte na tenké plátky nakrájeným citronem. Aby byla macerace důkladná, můžete celý obsah zatížit například keramickou mísou naplněnou vodou.

Čistota především

Dbejte na to, aby vše bylo dostatečně čisté, abyste si do sirupu nezanesli bakterie, které by mohly způsobit kvašení a sirup by znehodnotily. Takto nechejte směs louhovat nejméně 24 hodin. Poté výluh přeceďte přes hrubé síto do většího hrnce, v němž jej začněte pomalu zahřívat a rozpouštět dané množství cukru a kyseliny citronové. Pokud máte rádi kyselejší sirupy, můžete do směsi přidat šťávu z jednoho citronu, případně využít takzvanou citronku, která se prodává v obchodech. Mimo dokyselení sirupu se také jedná o skvělý přírodní prostředek pro konzervaci, aby vám vydržel co nejdéle.

Přivést k varu, ale nevařit

Všechny ingredience důkladně míchejte, aby se perfektně rozpustily, jen dávejte pozor, aby výluh nezačal vařit, maximálně může začít probublávat. Jinak byste zničili přírodní vlastnosti černého bezu. Jakmile budete mít ingredience rozpuštěny a sirup začne houstnout, odstavte jej z plotýnky a nechejte chvíli chládnout. Mezi tím si připravte jemný cedník, přes který budete sirup nalévat do připravených dobře vymytých a sterilizovaných lahví.

Vzhůru nohama

Pokud chcete mít sirup ještě čistější, bez sebemenších drobných pozůstatků, můžete jej do sklenic přelévat přes jemné čisté plátýnko. To samozřejmě nesmí být vyprané v aromatickém prášku či aviváži. Jakmile sklenice naplníte, důkladně je uzavřete a nechejte do vychladnutí odpočívat dnem vzhůru (například ve vysokém hrnci). Poté váš poklad přemístěte do chladného sklepa či komory, kde vám vydrží po celou nadcházející sezonu. Jakmile sirup otevřete, uchovávejte jej zásadně v lednici, aby vám nezačal takzvaně pracovat.

Pokud byste mimo černého bezu chtěli vyzkoušet sirup z něčeho méně tradičního, zkuste se ve svém okolí poohlédnout po smrku, který bývá právě v těchto dnech obražen světle zelenými výhonky. Jak z těchto odštěpků připravit fantastický a zdraví prospěšný sirup, jsme psali zde.

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu