|  BYDLENÍ
pá 14. června, svátek má Roland, zítra Vít
Interier
Stojací lampa doplňuje centrální svítidlo a měla by odpovídat celkovému stylu interiéru 

Stojací lampa je užitečná dekorace, díky níž váš interiér prokoukne. Kam všude se dobře hodí?

25. ledna 2019 18:14 / Depositphotos
 1   0
Netradiční materiály, tvary, velikost i originální desing. Takovými přednostmi se pyšní stojací lampy - krásky, které si dokážou hezky pohrát s každým interiérem. Navíc přidají světlo tam, kde to zrovna potřebujete. Která se hodí do vašeho bytu a jak ji správně vybrat?

Stojací lampa má tu výhodu, že ji můžete postavit kamkoliv, kam dosáhne její kabel a libovolně ji přemisťovat z místa na místo, z pokoje do pokoje. Je prakticky zvětšeninou stolní lampy a k vidění je nejčastěji v obývacích pokojích poblíž pohovky. Své místo najde ale také v ložnici, dětském pokoji nebo pracovně. Bývá doplňkem centrálního stropního svítidla.

Zajímavý kousek musí vyniknout

Bez stojací lampy si nedokáže představit život žádný vášnivý čtenář, který s ní obvykle v interiéru už předem počítá. Vysoké štíhlé krásce je totiž třeba vyhlédnout místo. Přestože většinou nezabere moc místa, byla by škoda, aby se vysloveně tísnila vedle knihovny nebo gauče. Aby naopak dostatečně vynikla, potřebuje svůj prostor. Před výběrem proto vždy dbejte na to, kde bude lampa stát, a zda vám například nebude překážet rozměrné stínítko.

Lampa by měla ladit s interiérem

Praktické je natáčecí stínítko a polohovatelná ramena, která si můžete přizpůsobit konkrétnímu místu – někdy i bez zbytečného přesouvání lampy. Světlo ale pochopitelně vybírejte tak, aby se vám líbilo a splynulo s celkovým duchem interiéru. Starožitný kousek sice dokáže ozvláštnit moderně zařízený byt, ale někdy může být také krokem vedle. Důkladně si promyslete, jaká lampa se vám do interiéru hodí. V obchodě vás totiž dokáže uchvátit cokoliv.

Pro čtení i ruční práce je nejlepší stínidlo s tokem světla směrem dolů. Příjemnější je teplejší barva světla s dostatečným zdrojem. Většinou narazíte na LED světla, která jsou současně i úsporná a mají dlouhou životnost. Jejich výhodou je, že hned svítí naplno a nejsou horké na dotek. Praktický je rovněž stmívač. Nekazte si oči špatným světlem. Jaké zvolit k práci, jaké večer na čtení?

Náš tip: Při koupi si také pohlídejte materiál, z jakého je lampa vyrobena a jak se vám bude udržovat. Přitahuje prach a obvykle také mušky. S látkou nebo papírem tak může být někdy horší domluva.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu