|  BYDLENÍ
čt 24. října, svátek má Nina, zítra Beáta
Interier
Působivé aranžmá vytvoříte z několika kousků květin doplněných dekoracemi 

Řezané květiny přinesou v zimě do interiéru útulno. Zkombinujte je s šiškami i cesmínou

10. ledna 2019 11:00 / Shutterstock
 0   0
Za okny sníh a plískanice, v obýváku rozkvetlá zahrada. Mysleli jste si, že jste v zimním období doma odkázáni jenom na větvičky jehličí a suché vazby? Vyvedeme vás z omylu. Nádherné a povzbudivé aranžmá vytvoří v interiéru řezané květy. Není třeba se jich vzdávat ani v mrazech.

Díky vyhřívaným skleníkům i dodávkám ze zahraničí seženeme nejrůznější druhy květin také v zimě. Kaly, rychlené tulipány, růže i frézie – ty všechny nám mohou zútulnit domov, přestože venku řádí třeskuté mrazy. Navíc jdou skvěle kombinovat se zimními dekoracemi - dřevem, mechem, kameny i větvičkami, stejně tak s rozkvetlými květy orchidejí, které nechybí snad v žádné domácnosti. Aranžovat je můžete na tisíc různých způsobů. Inspiraci najdete například v naší fotogalerii.

Tipy na zimní vazby v interiéru

  • S jehličím dokonale ladí růže. K zimnímu období se hodí temně červená barva, vyhýbat se ale nemusíte ani studeným odstínům připomínajícím zimu. Růže bez obav zkombinujte také se suchým bodláčím, větvičkami hlohu, cesmíny nebo eukalyptu. Nádherně vypadá kytice ve stejných tónech, zajímavěji pak kontrast.
  • Pokud toužíte po něčem dominantním, vsaďte na amarylis. Obří květy této cibuloviny není třeba nijak výrazně dozdobovat – vystačí si ve váze i samotné. Přesto se postarají o nádhernou dekoraci. Prodávají se v barvě bílé, červené i purpurové.

  • Tulipány máme spojené především s jarem, ale pokud sáhneme po jiných barvách, než je žlutá nebo oranžová, krásně ozdobí domov právě i v zimním období. Stačí je doplnit větvičkami borůvčí, smrkovým chvojím nebo k nim dejte chryzantémy. Nezapomeňte ani na kousek mechu.

Na co si dát při koupi řezaných květin pozor?

Na zmrzlé květiny, které pak v teple velice rychle odkvetou. Ujistěte se, že je prodejce neměl dlouho v chladicím boxu. První dojem může klamat. Před koupí si také prohlédněte, zda nemají květiny poškozené stonky, listy nebo květy. Jestli budou zavadlé už v obchodě, co potom, až je přinesete domů? Pozor také na kombinaci květin, nechte si poradit. Některé druhy se vzájemně „zabíjejí“.

Jak prodloužit kytce životnost?

Pokud nakupujete kytici v kamenném obchodě, ideální je, když s ní sednete hned do auta a převezete domů. Měla by být chráněna několika papírovými vrstvami, mráz ji totiž může okamžitě zničit. Doma pro ni najděte vhodnou vázu, aby se v ní ani netopila, ani neškrtila stonky. Protože mají kytky v teple tendenci více hynout, dopřávejte jí pravidelně odstátou vodu a seřezávejte stonky. Nezapomeňte ani na speciální výživu, kterou pořídíte v květinářství. Pozor na uvadlé listy ponořené ve vodě, způsobují bakterie.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu