|  BYDLENÍ
čt 12. prosince, svátek má Simona, zítra Lucie
Koupelna
Stálá teplota vody je pro mnohé největším benefitem termobaterií ve sprše 

Termobaterie do koupelny: Vyplatí se vůbec pořídit? A jaké jsou jejich (ne)výhody?

20. prosince 2018 09:16 / Depositphotos
 0   7
Vlezete do sprchy a nemusíte několik minut čekat, než vám odteče studená voda a nastavíte si proud na požadovanou teplotu. Už ji totiž máte na baterii navolenou. Takže stačí zapnout sprchu a během několika vteřin na sebe pouštíte vodu, která je vám příjemná. Právě na tomto principu fungují termobaterie.

Stále častěji nahrazují v moderních koupelnách klasické kohoutky a páky. Montují se k umyvadlům, vanám i do sprchových koutů. Na trhu jsou už celou řadu let a v případě novostaveb či rekonstrukcí se staly jakýmsi standardem. Oproti původním bateriím však stojí stále výrazně víc. Je výhodné si je pořizovat?

Někdo umývá nádobí? Voda ve sprše zůstává stejná

Výrobci koupelen termobaterie jednoznačně preferují. Zmiňují celou řadu výhod, které nelze přehlédnout. První z nich je už zmíněný komfort stálé teploty vody. Zůstane stejná i poté, co přerušíte sprchování kvůli nanášení šamponu nebo někdo v kuchyni začne mýt nádobí. Kolísání tlaku vody v domácnosti se zkrátka při sprchování nijak neprojeví. Nemusí se ovšem vyplatit v případě, že se preference jednotlivých členů rodiny výrazně liší. Neustálé přenastavování teploty na termobaterii se pak může stát spíš otravné. Možnosti nevyužijí ani ti, kteří v rámci otužování rádi střídají teplou vodu se studenou.

Děti mohou být bez dozoru, neopaří se

Jednoznačně se ovšem hodí v případě, že jsou v domácnosti děti. Jakmile začnou samy ovládat kohoutky, nezřídka se stane, že se špatnou manipulací opaří horkou vodou. V případě termostatické baterie se ale něco takového nestane. Zmáčknout tlačítko a změnit teplotu nad 38 °C je pro děti obtížné. Nemusíte se tak o své ratolesti bát, když odběhnete na pár minut do jiné místnosti.

Cena je vyšší, ale dlouhodobě uspoříte

Na co pak slyší všichni, je úspora peněz. Zatímco pořizovací cena termostatických baterií začíná někde pod dvěma tisíci korunami, ale může vyjít i na deset tisíc, úspora vody je podle výrobců oproti klasickým kohoutkům až poloviční. Vyhnete se totiž nutnému odtékání vody, než dosáhnete teploty, jakou požadujete. A ekologie s tím jde logicky ruku v ruce. Z dlouhodobého hlediska se tedy vyplatí.

Už při koupi se ale vyplatí poptat se na případný servis. Někteří výrobci baterií totiž vyžadují po instalatérech, kteří baterie montují i opravují, speciální certifikaci. Na co ještě nezapomenout v koupelně? Tohle vás po ránu zaručeně probere.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu