|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Interier
Čtení při tlumeném a špatném světle oči rychle unavuje 

Nekazte si oči špatným světlem. Jaké zvolit k práci, jaké večer na čtení?

26. prosince 2018 12:20 / Depositphotos
 0   0
Nečti už, kazíš si oči! Věta, kterou jsme jako děti často slýchávali od svých rodičů, měla už tehdy něco do sebe. Čtení v posteli, které někteří z nás tolik milují, totiž neschvalují očaři, ortopedi ani neurologové. Jenže který vášnivý čtenář by odolal?

Pravidelné upínání zraku na krátkou vzdálenost způsobuje krátkozrakost, to je skutečnost. Náchylnější jsou k ní vědci, kteří často něco zkoumají pod mikroskopem, stejně tak například lidé pracující s textem. Čtení, které slouží ke zvyšování intelektu, ale i pro zábavu, k tomu přispívá. Nejvhodnější je pro něj proto denní světlo. Pokud se však otáčení stránek ani před spaním nehodláte vzdát, vytvořte si pro něj ty nejlepší podmínky.

Stíny na stránce unavují zrak

Obecně čtení pod peřinou nebo při lampičce oči sice vyloženě nekazí, ale rychle unavuje. Jestli se tedy ráno nechcete budit s bolavým zrakem nebo s bolavou hlavou, je dobré si nastavit u lampiček směr světla tak, aby přímo dopadalo na text. Dbejte také na to, aby se na stránkách neobjevovaly stíny nebo zrcadlové obrazy – tím spíš jste totiž nuceni oči napínat.

Praktické jsou stmívače

Světlo by mělo na text dopadat od hlavy nebo z boku, nikdy však ne přes rameno. Je tedy jedno, jestli zvolíte lampu nástěnnou či stojací. Vhodné je však nastavitelné rameno nebo pružina s neprůhledným svítidlem. Už jen kvůli ohleduplnosti vůči partnerovi, který s vámi sdílí lože, a místo čtení by už raději odpočíval. Praktické jsou v tomto ohledu i stmívací varianty, kdy světlo jednoduše přepnete do jiné polohy.

Pozor na zářivky a umělé světlo

Za ideální hladinu osvětlení je považováno cca 500 luxů, což zajistí klasická žárovka 40 W. Doporučit lze i halogenové nebo kompaktní žárovky, opomenout však nelze ani v dnešní době nejpreferovanější led žárovky. Zcela nevhodné jsou ale zářivky a lampy s intenzivním umělým světlem, které skutečně mohou při pravidelném a dlouhodobém čtení vážně poškodit zrak. Co se týče stupně bělosti, ideální je pro čtení denní bílá s hodnotami 4 500 až 6 000 K. Nejvíce se podobá dennímu světlu a neunavuje tudíž tolik zrak. Mobil pod polštářem může způsobit pohromu, psali jsme zde.

Denní bílá se hodí i do pracovny

Stejně jako pro čtení se nejvíce hodí denní bílá do pracovny, kde obyčejně toužíme po tom, vydržet co nejdéle. Tady je však třeba osvětlit nejen jediný text, ale celou pracovní plochu. Zdroj světla proto musí být umístěn tak, aby se neodrážel do očí a zároveň jste si nestínili. Doporučená intenzita světla je rovněž 500 luxů.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu