|  BYDLENÍ
pá 22. listopadu, svátek má Cecílie, zítra Klement
Tipy a inspirace
Prvním krokem je nahradit jednorázové věci za ty, které lze používat vícekrát 

Jaké si dát předsevzetí do Nového roku? Buďte moderní a začněte se zero waste

27. prosince 2018 11:59 / Depositphotos
 180   1
Plátěné pytlíky, znovunaplnitelné láhve na vodu a do obchodu s vlastní nádobkou. Zero waste neboli život bez odpadu je trendem posledních let a vzhledem k ohledu na životní prostředí si získává stále více příznivců. Plánujete si dát do Nového roku nějaké předsevzetí? Pak zvažte, jestli by právě tohle nebylo pro vás to pravé.

Život bez odpadu jen těžko začnete praktikovat během jediného dne. Rozhodnutí sice přijde v jediný okamžik, ale změnit roky zaběhnuté návyky chce jednoduše čas. Nenechte se proto odradit počátečními obtížemi nebo prvním neúspěchem. Uvidíte, že za několik měsíců pro vás bude zero waste stejně automatické jako nyní život s přemírou odpadu všude kolem.

Jednorázové věci nahraďte oblíbenými

Životnímu prostředí prospějete už tím, že přestanete nakupovat papírové utěrky a kapesníčky a nahradíte je jednoduše látkovými. Nejenže se budete chovat ekologicky, ale zároveň hodně ušetříte. Místo pravidelného sahání po jednorázových taškách na nákup si vystačíte s jednou či dvěma stabilními, které budete mít pro případ pohotovosti v kabelce nebo v autě.

Vyhnout se můžete i igelitovým pytlíkům, do nichž v potravinách balíte zeleninu. Pořiďte si několik látkových v různých velikostech, které kdykoliv operete. Pro lepší domluvu s prodavačkami jsou ideální průhledné. Velké oblibě se těší rovněž bezobalové obchody, kam přijdete s vlastní nádobkou, do níž vám odváží mouku, hrách, čočku či jakoukoliv další potravinu.

Z vlastního chutná stejně nejlíp

Balené petky je jednoznačně lepší vyměnit za znovunaplnitelné láhve. Pokud se chcete vyhnout plastu, pořídit si můžete ze skla nebo z nerezi. Připravit si nápoj doma není nic složitého, nejprospěšnější je ostatně voda z kohoutku nebo převařená. Podobné je to i s kelímky. Není nic špatného na tom, že si rádi pochutnáte na dobré kávě z kavárny odnaproti. Jen si příště s sebou vezměte vlastní hrnek. Obsluha s tím určitě nebude mít problém.

Levným plastem škodíte svému zdraví

Další kapitolou jsou jednorázové nádobky na oběd. Kdo si připravuje jídlo do práce doma, považuje za automatické, naložit jej do oblíbené nádobky (ideálně ze skla) a potom zase umýt. Lidé zvyklí stravovat se v restauracích to ale někdy řeší způsobem, že si nechají naložit oběd do jednorázových plastových nádob, které po snězení jídla jednoduše vyhodí. A s tímto se zero waste rozhodně neztotožňuje. Jestli jste někdy nuceni pro jídlo zajít, mějte znovu v pohotovosti vlastní nádobku. Prospějete tím navíc vlastnímu zdraví i peněžence.

Aby odpadu bylo co nejméně

Zero waste se jednotlivě dotýká i různých místností v bytě. Co se týče kuchyně, samozřejmostí je třídění odpadu, ovšem opět s cílem vyprodukovat jej co nejméně. Vyznavači života bez odpadu se snaží neplýtvat jídlem a automatikou je pro ně kompostování. V rodinných domech není hromadění bioodpadu na zahradě žádný problém, v panelácích se osvědčily například vermikompostéry. Chemické přípravky nahraďte přírodními a jestli používáte myčku, vězte, že existují i tablety dodávané v papírových obalech.

Alternativ je dnes celá řada

Spoustu jednorázového plastu a papírů najdeme také v koupelně. Vyměnit papírový toaletní papír za látkový je jen pro silné nátury, dobrou alternativou šetrnou k přírodě však může být recyklovaný. Vyměnit můžete dokonce i zubní kartáček, a to za bambusový. Obalů od šamponů a sprchových gelů se šmahem zbavíte používáním tuhých preparátů, vložky a tampony lze nahradit menstruačním kalíškem. Velkou hrozbou jsou pak také dětské papírové pleny, které se dnes snaží stále více matek nahrazovat pratelnými. V tomto případě je neocenitelným pomocníkem v domácnosti sušička. Lámete si hlavu, jestli koupit sušičku zvlášť nebo v kombinaci s pračkou? Tady jsou výhody i nevýhody.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu