|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Tipy a inspirace
Konstrukce, těsnění, kování i montáž - to všechno má velký vliv na kvalitu oken 

Jak poznat kvalitní okna a co má zásadní vliv na jejich životnost?

21. prosince 2018 09:44 / Depositphotos
 1   0
Výrobců plastových, dřevěných i hliníkových oken je na trhu celá řada. Kterého si vybrat a nešlápnout vedle? Zkuste se nerozhodovat jenom podle ceny. Mnohem důležitější je totiž kvalitní provedení. Je rozdíl, zda vám okna vydrží dvacet let nebo padesát.

Při nejnižší nabídce by vám logicky měla vyvstanout na mysli otázka, proč tomu tak je. Používá firma kvalitní materiály? Montují okna odborníci? Mají dobrou izolaci? Na všechny tyto dotazy vám spolehlivý dodavatel bez potíží odpoví. Od toho, kdo s tím má problém, raději rychle ruce pryč. Nahlédnout by vás měl nechat také do provozovny, pokud o to budete stát.

Jenže ruku na srdce: na tyto věci většina z nás nemá čas a spoléhá na záruky, které firma slovně či písemně garantuje. V takovém případě je ale dobré objednávat okna u prověřeného výrobce z regionu, kterého můžete v případě potíží kdykoliv kontaktovat. Krom toho vám nastíníme, co všechno o kvalitních oknech vypovídá. I odbornější rady se mohou hodit, pokud si chcete dát na výběru skutečně záležet.

1. Pevná konstrukce

Odborníci radí vyhnout se plastovým oknům bez vyztužení. Ocelové profily jsou důležité z toho důvodu, aby se okna časem neprohýbala nebo nekroutila tak, že by jimi začalo foukat nebo dokonce zatékat. Profily by měly být pevné a tuhé, stěžejní je přitom už samotný materiál definovaný tloušťkou stěny.

2. Dobrá tepelná izolace

Na dobrou izolaci má vliv několik parametrů. Zásadní je podle odborníků kvalitní plastový profil a počet izolačních komor, které musí být vždy v souladu. Mnoho komor v úzkém profilu může být spíš na škodu a naopak. Korespondovat by měly i se středovým systémem těsnění. V takovém případě se vyhnete nechtěnému rosení oken.

3. Systém těsnění

Je na vás, zda dáte přednost oknům s dvojím dorazovým těsněním nebo s trojitým těsněním. Odborníci nicméně radí trojité, u kterých je podle nich riziko zatékání mnohem nižší, a to i při velmi hustém dešti. Těsnící profily jsou vhodné z trvale pružné gumy. Dobré těsnění pak zajistí dvojsklo nebo trojsklo s co nejlepší izolací.

4. Kování a seřiditelné body

Plastové okno bývá zajištěno po celém obvodu zavíracími body celoobvodového kování. Je dobré si pohlídat, aby body nebyly od sebe vzdáleny více než 700 mm. Jen tak zajistí dostatečnou těsnost a odolnost proti vnějším vlivům. Odborníci radí body plně seřiditelné se zvýšenou bezpečnostní funkcí.

5. Montáž je stěžejní

Okna mohou být sebelepší, ale nesplní svou funkci na sto procent, pokud bude ošizená montáž. Do oken nesmí zatékat spárami, musí být samonosná a bez náchylnosti k plesnivění ve svém okolí. Kotvení oken provádějí odborníci vždy s pomocí dilatačních kotevních plechových pásků, rozhodně ne prostřednictvím turbošroubů. Nezřídka používají k lepší izolaci parotěsnou a vodotěsnou pásku. Odkládáte výměnu oken na jaro? Víme, proč to není dobrý nápad.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu