|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Interier
Bílá barva má desítky různých odstínů a každá přitom může působit jiným dojmem 

Nejčastější omyly, kterých se dopouštíme ve spojitosti s bílou

24. prosince 2018 12:40 / Depositphotos
 6   0
Třetina českých domácností je vymalována bílou barvou. Kdo nemá bílou na stěně, oblíbí si ji na nábytku nebo nejrůznějších doplňcích. Jenže není bílá jako bílá. Ve spojitosti s různými odstíny může působit teplým i chladným dojmem – záleží totiž na výběru a kombinaci.

Bílá barva působí čistě a v interiéru jí rozhodně nic nezkazíme. Dokáže místo zesvětlit a opticky zvětšit. Přesto bychom se i při jejím výběru měli řídit tím, jaké máme k dispozici prostory, kolik do nich proudí přirozeného světla a jak bude celkově interiér vypadat. A podle toho zvolit správný odstín bílé.

Čeho se raději vyvarovat

I v menší místnosti dokáže nesprávný odstín bílé spíš „uškodit“. Pojďme si nejdříve říct, na co si dát při použití bílé barvy v interiéru pozor.

  • Pokud jsou v místnosti velká okna, kterými se dovnitř dostane spoustu přirozeného světla, není dobré sahat po zářivé bílé. Prostor může působit přesvětleně, což není lidskému oku zrovna příjemné.
  • Bílá je sice univerzální, ale pokud jí máte doma opravdu hodně, může váš byt vypadat spíš chladně a sterilně.

  • Při použití bílé vnímejte světové strany. Na sever nikdy nepoužívejte bílý nátěr s chladnějším odstínem, a to samé platí o zbytku barev, kterými plánujete interiér dotvořit. Směrem na jih si naopak studenější barvy dovolit můžete.
  • Necháváte si vymalovat byt od profesionála? I pokud chcete líčit na bílo, měl by vám ukázat paletu odstínů a doporučit, zda zvolit sněžnou bílou, slonovinovou, našedlou či jiný odstín. Rozhodnutí je pochopitelně na vás.

Bílá barva lomená

Pokud do bílé barvy, kterou chcete malovat, přidáte kapku barvy totožné s podlahou či nábytkem, bude vypadat velmi přirozeně. Přechod mezi stěnou a doplňky bude mnohem jemnější. Této barvě se také někdy říká barva lomená. Milovníci industrialismu si často nechávají přidávat do polární bílé světle modrou nebo fialkovou barvu, která pak skvěle ladí s kovem i sklem. Kdo dává přednost teplejším tónům, sáhne naopak po teplejší paletě. Teplý dojem bílé barvy podpoří pochopitelně také dřevo a další přírodní materiály.

Jak bílou kombinovat

Přemýšlíte, jakou bílou použít do jednotlivých pokojů, případně s jakými dalšími odstíny ji vhodně sladit? V obýváku, kam se moc přirozeného světla nedostane, neuděláte chybu se zlatavou, medovou nebo teplou žlutou. Broskvový nádech se hodí do ložnice, stejně tak uklidňující borůvka nebo šeřík. A vedle s nimi nešlápnete dokonce ani v kuchyni.

Tam, kde je přirozeně dobré světlo, si můžete dovolit zelenkavou i modrou barvu. Stále se ale při výběru držte studené a teplé palety, která stejně jako samotná bílá celkový dojem z interiéru ještě umocní. Znáte zásady, jak ladit v interiéru barvy? S výběrem vám pomůže i barevný kruh, psali jsme zde.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu