|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Koupelna
Lépe se sedí na prkénku, které je bytelné a nemáte dojem, že se každou chvíli zlomí 

Sedí se vám dobře? Na co si dát pozor při výběru záchodového prkénka

03. ledna 2019 12:10 / Depositphotos
 1   1
Ne nadarmo se toaletě říká trůn. A dokážete si představit krále, který stráví půl dne na nepohodlném sedátku? Asi těžko. Pak si dobře rozmyslete, po jakém prkénku v obchodě sáhnete.

Pokud považujete výběr záchodového prkénka za triviální záležitost, pak můžete splakat nad výdělkem. S takovým, které nebude dokonale sedět na míse, vypadat vkusně a hlavně se vám na něm nebude dobře sedět, spokojeni nikdy nebudete.

Dokupujete sedátko? Předešlé si pořádně změřte

Nejdůležitější jsou pochopitelně rozměry. Sedátek je k dostání celá řada, ale ne každé pasuje na vaši toaletní mísu. Pohlídejte si proto značku, ale pro jistotu před koupí prkénko i změřte. Podstatná je rozteč, tedy vzdálenost mezi otvory na šroubky, vnější i vnitřní šířka a vnější i vnitřní délka. Aby prkénko nepadalo stále dolů, zapište si také délku od horní hrany nádržky k otvorům v keramice. Co se týče tvaru prkénka, jste odkázáni na tvar mísy. Jestli vybíráte obojí, pak neváhejte sedátka na prodejně vyzkoušet. Není to jen otázka designu. Někomu vyhovuje oblý, dalšímu spíš hranatý.

Plast nemusí být zrovna nejpohodlnější

Nejlevnější prkénka, které v obchodě zahlédnete, budou z plastu. Některá jsou však velmi lehká a tenká, takže snadno hrozí, že vám brzy prasknou. Navíc vám každý potvrdí, že na takových prkénkách se „netrůní“ zrovna pohodlně. Nejsou totiž nijak bytelná. Stabilnější a pevnější je duroplast, který je současně antibakteriální. Velmi odolné a elegantní prkénko se dá pořídit také z polyresinu nebo polypropylenu. Jednoznačně pak doporučujeme upřednostnit kovové šrouby před plastovými.

Softclose nabízí ten minimální komfort

Dobře si promyslete, jestli koupíte prkénko klasické sklápěcí, nebo zainvestujete do zpomalovacího sedátka. Cenový rozdíl už není tak značný, tzv. softclose navíc zabrání prudkým dopadům, které mohou poškodit mísu, ale také způsobit zranění. Hlavně pokud máte doma malé děti. Těm můžete ostatně pořídit i speciální dětské sedátko, které přímo připevníte na klasické prkénko. Má menší otvor, takže se nemusíte bát, že se vaše ratolest propadne.

Zajímavá barva nebo motiv toaletu oživí

I kvůli dětem jsou v některých domácnostech oblíbené nejrůznější motivy, které zdobí prkénka, případně sedátka různých barev. Toaletu mohou zajímavě oživit. Klasikou je však bílá, nic jí nezkazíte. Milovníci přírodních materiálů kupují často i dřevěné varianty. Co se týče dekoru, většinou je z čeho vybírat. Design je pouze otázkou vkusu.

Praktické jsou brzdy, luxusem pak bidet

Pohlídat si však můžete ještě další vychytávky. Oceníte například brzdy na dolní straně prkénka, které tlumí náraz na mísu. Velmi praktické jsou rovněž samočisticí varianty, díky nimž si usnadníte práci, aniž byste museli přemýšlet nad hygienou. Některá sedátka jsou pro změnu snadno odnímatelná, takže je lze perfektně očistit i pod přichycením. Regulaci proudu vody, teploty prkénka i masáže nabízejí bidetová prkénka, vyjdou ovšem na jiné peníze. Dokážou však dokonce ulevit od zácpy, psali jsme zde.

Uspokojit lze i speciální požadavky

Pokud s vámi sdílí domácnost starší rodiče nebo někdo hendikepovaný, berte i to na zřetel. Existují speciální sedátka právě pro tyto typy osob, aby byl komfort na toaletě také pro ně co nejlepší. Praktickými doplňky bývají speciální madla.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu