|  BYDLENÍ
so 11. května, svátek má Svatava, zítra Pankrác
Interier
Za podobný designový kousek se nemusíte stydět nikde v interiéru 

Šetří a nevysouší vzduch. Pořiďte si radiátor do zásuvky, v němž se zahřívá ekologicky šetrný olej

30. prosince 2018 08:55 / Internet
 1   6
Tam, kde není natažený plyn, přichází na řadu elektřina. Právě díky ní temperuje řada majitelů své chaty a chalupy, případně místa, která není třeba vytápět permanentně. Novinka, která se objevila na trhu, však nabízí větší výhody. Olejové radiátory dávají teplo ještě dlouho poté, co je vypnete.

Zejména v tom se tak zásadně liší od přímotopů a nejrůznějších ventilátorů do zásuvky. Ty totiž fungují jako na baterky: začnou hřát, jakmile je zapnete, ale po opětovném vytažení z elektřiny pomalu nepoznáte, že byly zapnuté. A to může být někdy docela nevýhoda.

Díky topné spirále ušetří energii

Olejové radiátory stejně jako ostatní varianty topidel na elektřinu nejsou primárně dělané pro vytápění celého domu. Teplo by se totiž i jimi docela prodražilo. Přesto mají celou řadu výhod, takže už u mnohých získaly na oblibě. Uvnitř ocelových žeber totiž disponují topnou spirálou, která pomáhá udržet radiátor horký ještě dlouho po vypnutí. V místnosti zůstane déle teplo a majitelé tak ušetří spoustu energie. Nejsou navíc nijak drahé a mají dlouhou životnost.

Nejsou hlučné a nevysušují vzduch

Dalším pozitivem je skutečnost, že olejové radiátory nevíří prach a nevysušují vzduch. Nevadí tudíž ani alergikům. Na rozdíl od ventilátorů také neobtěžují hlukem. Manipulaci s nimi zvládne skutečně každý – stačí je strčit do zásuvky. Dají se vozit na kolečkách nebo díky konzolám připevnit na zeď. Stejně jako v případě klasických topidel už se vyrábějí v nejrůznějších designových provedeních. Mohou být opatřeny termostatem i ochranou proti zamrznutí. Nedopusťte, aby vám zamrzla voda v trubkách. Poradíme, jak se chránit.

V úvahu berte konkrétní prostory

Při rozhodování o koupi však pokaždé předem zvažte, jak velké prostory chcete vytápět. Na základě toho vyberete velikost, příkon i počet žeber. Poradit by vám měl odborník na prodejně. Objem místnosti vypočítáte vynásobením délky a šířky místnosti a výšky stropu. Když výsledek vynásobíte padesáti Watty, dostanete orientační výkon radiátoru vhodný pro dané prostory.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu