|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Interier
Sametová sedačka ve starorůžové krásně vynikne i v moderním interiéru 

Samet slaví návrat. Jak zacházet s materiálem, který byt luxusně prohřeje?

08. ledna 2019 08:27 / Depositphotos
 0   0
Je měkký, příjemný na dotek a jednoduše vypadá luxusně. Samet patří k nejnovějším trendům letošní zimy. Nemusíte patřit mezi horních deset tisíc, abyste si jej pořídili. Materiál je cenově dostupný a v interiéru se nejvíc hodí k tvrdému dřevu nebo kovu.

Před stovkami let se samet vyráběl výhradně z hedvábí. Nyní už výrobci používají k jeho výrobě i bavlnu, která je dostupnější, udržitelnější a levnější. Proč se znovu dostal do popředí zájmu, není těžké odhadnout: samet je hřejivý a umí interiér zútulnit. V podobě závěsů jej navíc tepelně i zvukově izoluje.

Se sametem je lepší šetřit

Samet patří k tzv. těžkým materiálům a nutno říct, že někteří jej dosud považují doslova za nemoderní. Přesto o něj v posledních měsících vzrostl mezi designéry nebývalý zájem. Na rozdíl od běžných textilií je však lepší s ním v prostoru šetřit. Protože je výrazný, sluší mu spíš solitérnost.

Je libo sedačku nebo tapetu?

Krásně vynikne například v podobě čalounění na pohovce, židlích nebo odpočinkovém křesle. Obojí je dnes dostupné v jednoduchých tvarech tak, aby látka hezky vynikla a hodila se i do moderních interiérů. Není tak třeba obávat se někdy těžkopádného, vznešeného a zdobeného baroka, které je k vidění v zámeckých komnatách. Sametovou sedačku je pochopitelně lepší dokombinovat polštářky s povlaky z jiných materiálů. Zajímavým tipem může být ve větší místnosti i sametová tapeta. V inkoustovém odstínu působí doslova vznešeně.

Závěsy místnost skvěle izolují

Dobrou službu si prokážete, pokud sáhnete po závěsech ze sametu. Zejména v zimním období krásně prohřejí a zútulní obývací pokoj i ložnici. Na plastových tyčích však moc dobře vypadat nebudou, sluší jim spíš dřevěné nebo kovové. Jestli toužíte po snadno nahraditelných dekoracích, potěšte oko povlaky na polštářky nebo přehozem na postel. Tak nejlépe vyzkoušíte, jestli si vás samet coby novodobý materiál získá.

Najděte si svou barvu

Samet je v interiéru nepřehlédnutelný také kvůli tomu, že se leskne. Má krátký hustý vlas a objevuje se převážně v sytých barvách. K dostání je v sytě červené, tmavě modré i okrově žluté. Není třeba se ale vyhýbat ani pastelovým odstínům. Možná vás spíš zaujme světle modrá nebo růžová. Samet se hodí do vintage interiérů. Znáte zásady, jak ladit v interiéru barvy? S výběrem vám pomůže i barevný kruh.

Jak samet prát?

Samet, který je vyrobený z bavlny, se čistí docela snadno. Doporučuje se prát ručně nebo v pračce s programem určeným na jemné prádlo. Pokud to jde, je lepší jej obrátit naruby. Pravý samet z hedvábí je vhodné odnést do čistírny, mohli byste nenávratně poškodit vlákna. Samet se nežehlí žehličkou, pouze parou!

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu