|  BYDLENÍ
po 25. listopadu, svátek má Kateřina, zítra Artur
Interier
Spoustu polštářů vypadá v posteli hezky a možná se vám na nich i dobře leží - jenže do času 

Bolesti hlavy způsobuje i špatný polštář. Jak si vybrat ten správný?

18. ledna 2018 08:05 / Shutterstock
 2   0
Dobrá matrace hraje prim, hlavně pro toho, kdo trpí jakýmikoliv zdravotními problémy. Jakou roli má v posteli polštář? Stejně podstatnou! Zkontrolujte si, na čem vlastně spíte. A také jak vysoko.

Polovině Čechů podle jednoho výzkumu na polštáři vůbec nezáleží. Během spánku si ho prý stejně shrnou pod hlavu podle potřeby. Jenže si podle odborníků neuvědomují, že nejen matrace, ale také polštář může být příčinou nesprávného zakřivení páteře, blokád, nespavosti i deprese. Vyplatí se vybírat jej pečlivě.

Krom výše zmíněné kategorie existují obecně dvě skupiny lidí: jedna spí úplně na rovném, další má zase pod hlavou polštáře tři. Co je lepší? Obojí je podle odborníků extrém. Záleží totiž i na poloze. Pravdou však je, že pokud by se měli fyzioterapeuti rozhodnout, přiklonili by se spíš k první variantě. Z té totiž nebolí krční páteř.


Spát bez polštáře je vhodné pouze pro ty, kteří vydrží většinu noci na zádech. Ví se, že právě v této poloze se tělo nejlépe uvolní. Jenže ruku na srdce: pokud zrovna nemáte povinnou rekonvalescenci po operačním zákroku, kdo to vydrží? Obvykle se během noci přetáčíme. I proto je dobré v posteli nějaký polštář nebo polštářek mít. Spát na boku bez něj totiž také není pro tělo přirozené, upozorňují odborníci. Velkou a naducanou rovnou podušku ale odepisují rovnou.

1. Zvažte velikost

Zařizujete ložnici a při výběru polštáře se vám zdá nejlepší ten největší? Chyba. Polštář nemá podpírat ramena, ale jen hlavu a krk. Hlavně při poloze na boku srovná páteř do roviny. A přesně tohle zvládne menší polštář. Místo téměř metru širokého tak zvolte pro zdravé spaní raději poloviční.

2. Materiál, který vám vyhovuje

Na klasickém draném peří spí už dnes málokdo. Jsou to spíše starší lidé, kterým je líto jen tak se zbavit dědictví. Kdyby to udělali, možná by se jim ulevilo. Peří sice údajně zmírňuje bolesti hlavy, ale musí se pravidelně čistit. A tato činnost se často odbývá. Peří navíc není vhodné pro alergiky.

Nevadí jim naopak ovčí rouno, ke kterému se lidé znovu vracejí. Podle výrobců, kteří jej propagují, příznivě působí na lidský organismus v podobě tzv. suchého tepla. Polštáře z ovčí vlny totiž dokáží absorbovat vlhkost a případná nemocná místa se nejdřív zahřívají a pak uvolňují. Někdy se ovčina kombinuje s dutým vláknem, aby držela tvar. Shluky totiž nejsou žádoucí. Hrozí například v případě polštářů plněných drtí z polyuretanových pěn, které brzy stárnou.

Pozor i na pěnovou pryž, která se nemá prát, protože dlouho zadržuje vlhkost. V oblibě jsou tzv. spánkové kuličky, díky kterým se polštář dobře natřásá a lze jej prát i na 60 °C a zbavit je tak roztočů. Těch bývá plná i matrace. Fígl na její dokonalé vyčištění najdete zde. Prim co se materiálu týče však má jednoznačně paměťová pěna, která se přizpůsobí vašemu tělu – ať už „líná“ nebo pružnější.

3. Tvar

Klasický rovný obdélníkový polštář vám moc dobrou službu neudělá. Budete jej často shrnovat, podkládat a všemožně se na něm krčit. Anatomicky tvarovaný polštář je nejlepší volbou, ke které se můžete přiklonit. Respektuje vaše tělo, které to po každé noci náležitě ocení. Anatomický polštář je hlavně prevencí, ale bolest krční páteře pomáhá eliminovat.

Nelze jednoznačně říct, který polštář na trhu je ten nejlepší. Záleží totiž na tvrdosti vaší matrace i šířce vašich ramen, v neposlední řadě právě poloze, v jaké nejčastěji spíte. Poloha na boku snese výš pod hlavou než poloha na zádech nebo na břiše. Neváhejte se při výběru polštáře poradit se svým fyzioterapeutem, lékařem a prodejcem. Mějte na paměti, že dostatečný zájem o výběr polštáře se v každém případě vyplatí. A spoustu různých polštářů a polštářků v posteli mějte spíš jen pro dekoraci.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu