|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Kuchyně
Někdy se nestačíme divit, kde všude se mastnota v kuchyni usazuje 

Na mastnotu na digestoři, skříňkách i madlech platí to samé! Neuvěříte, co to je

16. ledna 2018 10:36 / Shutterstock
 4   16
Digestoř, spodní strana skříněk nebo prostory mezi nimi. Místa, která nečistíme tak často, ovšem tuky se na nich usazují velmi rády. Tím spíš, pokud občas zapomeneme při vaření zapnout odvětrávání. Usazené mastnoty se lze naštěstí zbavit i bez toho, aniž bychom museli nechat několik stovek v drogerii, a to hezky podomácku.

Někdy si ani neuvědomujeme, kde všude se mastnota od vaření zachytí. Madla zásuvek jsou dalším vzorovým příkladem. Stačí, abychom zasmažovali cibulku a olej prská všude kolem. Lepivý povlak se pak odstraňuje docela těžko. Ale jde to i s využitím surovin, které máme ve spíži.

Na olej platí znovu olej

Jestli se chcete vyhnout klasickým saponátům, nebo je zrovna nemáte po ruce, použijte obyčejný kuchyňský olej. Je přitom jedno, jestli máte doma řepkový, slunečnicový nebo olivový. Naneste jej na čistý suchý hadřík a můžete čistit. Nový olej jednoduše rozpustí starý olejový film a kuchyň se bude jenom lesknout. Čerstvý olej lze použít na kompletní vyčištění skříněk. Dokáže si totiž poradit i se zaschlou olejovou skvrnou na nábytku.  

A zase ta soda

Další možností je pak rozmíchat v šálku teplé vody tři lžíce sody, rozprašovačem nastříkat na mastná místa a nechat deset minut působit. Pak lze už jenom setřít. Namočenou houbičku nedoporučujeme, starý olej se stane ještě lepivějším.

Odmašťuje i oblíbený ocet

Chromové doplňky prokouknou, když na ně použijete několik kapek octa smíchaných s vodou a lžičkou soli. Tento odmašťovač se postará o to, aby pustil prach i mastnota.

Digestoři prospějete tím, že u ní budete pravidelně měnit filtr. Kovové filtry u modernějších digestoří je možné prát v myčce, jiné je však většinou potřeba vyměnit za nové. A nezapomínejte ani na mřížku. Na její vyčištění lze použít teplou vodu s jarem a octem. Některé hospodyňky doporučují i pastu z jedlé sody a vody. Tou stačí přetřít mastná místa a vyčistit. Chcete doma mýt nádobí bez zbytečné chemie? Zkuste si jar vyrobit doma.

Pozor, mastnota ulpívá také na garnýžích, dveřích nebo vypínačích. Vyzkoušejte jeden z našich tipů a brzy budou opět zářit čistotou.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu