|  BYDLENÍ
po 22. července, svátek má Magdaléna, zítra Libor
Tipy a inspirace
Při čištění koberců pozor na vodu i chemické přípravky 

Jak vyčistit koberce a zbavit se skvrn? Pomůže prášek do pečiva i kysané zelí

08. ledna 2018 12:47 / Shutterstock
 5   0
Špína, fleky od vína, od kávy, od čokolády. Pokud máte doma koberce, čas od času se jim nevyhnete. Jak si s nimi poradit? Ideálně domácími přípravky. Na chemii pozor! Tkaninu může nenávratně poškodit.

Když se zeptáte našich babiček, jak čistili koberce, řeknou vám, že klepáním a na sněhu. Jsou to vůbec nejlevnější varianty a fungují. Klepáním se zbavíte nadměrného množství prachu, který v koberci zůstává navzdory pravidelnému vysávání. Ideální je rozsvěsit koberce venku na prádelní šňůry a klepat z rubu. V zimě se pak nabízí bělení za pomocí sněhu. Koberce rozložíte venku, nasypete na ně pořádnou vrstvu sněhu a koštětem rozetřete. Nebudete se stačit divit, kolik špíny pustí. Poradit si s ní však dokážou i domácí přísady nebo zelenina.

Prášek do pečiva

Snad nejjedodušší metodou je posypat celý koberec práškem do pečiva a nechat přes noc působit. Na druhý den můžete vysát. Faktem však je, že při luxování se prášek rozptýlí do místnosti a je nutné ji pak uklidit celou. Ideální je tedy čistit koberec tímto způsobem při větším úklidu.

Jedlá sůl

Vlákna koberce umí skvěle rozzářit jedlá sůl. Podobně jako prášek do pečiva jí posypete koberec, můžete přejet koštětem, aby se dostala i do nižších vrstev a třeba za hodinku vyluxujete. Pro větší účinek můžete sůl rozšlapávat po koberci i dva dny.

Smetana

Smetanu vyšleháme do pěny a tu poklademe na koberec. Necháme ji zaschnout a potom pořádně vysajeme. Koberec vyčistí podobně jako prášek do pečiva, jen je to varianta o něco dražší.

Kysané zelí

Na čištění koberce se dá použít krouhané i kysané zelí. Vymačkáme z něj veškerou vodu a rozložíme po koberci. Můžeme také prosolit. Necháme působit a postupně smeteme. Zelenina na sebe naváže špínu a vezme s sebou i drobné nečistoty. Nevýhodou této metody je jen nepříjemný odér.

Jedlá soda

Umí si poradit s mastnými skvrnami na koberci. Podle zkušeností některých hospodyněk to dokáže i hladká mouka, která do sebe natáhne mastnotu, nebo přežehlený ubrousek. Stejným způsobem odstraníte z koberce vosk.

Citronová šťáva

Máte koberec počmáraný od fixy? Pomůže citronová šťáva, kterou na skvrnu nakapete a necháte působit. Kusové koberce jsou praktické a trendy, důležitý je přitom výběr materiálu, zjistíte zde.

Perlivá voda

Je dobrou variantou na odstranění skvrn od kávy. Voda se jen nechá na znečištěném místě chvilku působit a pak se flek dočistí lihem. Studená voda platí také na krev. I se zaschlou krví si pak poradí čpavek.

Všechny uvedené varianty krom poslední se řadí k tzv. suchému čištění. Na vlněné ani hedvábné koberce rozhodně nepoužívejte vodu! Mohla by poničit pevnost vláken, proniknout do spodních vrstev a způsobit plíseň. Mokré čištění je vhodné pouze v tom případě, že máte vytápěnou podlahu, a to jen u některých druhů koberců. Paseku by mohl způsobit i nábytek umístěný na nevyschlém koberci. Dřevo by pustilo a způsobilo na tkanině skvrny. Pokud už vezmete do rukou chemický přípravek, vyzkoušejte jej nejdřív na místě, kde to nepůjde vidět – pod nábytkem nebo pod postelí. Některé čističe jsou agresivní a mohli byste pak být nepříjemně překvapeni.

Náš tip: Slupky z citronů a pomerančů zajistí, aby koberec hezky voněl. Slupky jednoduše poházíme po koberci, necháme účinkovat a poté smeteme.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu