|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Tipy a inspirace
Správnou péčí prodloužíte televizi životnost 

Čističem na okna můžete svou televizi i zničit! Poradíme vám, jak ji vyčistit správně

11. ledna 2018 13:18 / Shutterstock
 1   0
Přetíráte obrazovku televize jen občas? Při běžném úklidu a stejným hadrem, kterým smetáte prach na poličkách a komodách v celé místnosti? Děláte chybu! Displeje a monitory totiž vyžadují speciální péči. Jen tak vám vydrží déle funkční a bez škrábanců.

Největším nepřítelem televizních obrazovek a počítačových monitorů je prach. Jeho částečky mohou být velmi tvrdé a plochu nehezky poškrábat. Čištění čas od času se tak určitě nevyplácí. Prachu je třeba se zbavovat pravidelně, na mechanické čištění musíte citlivě. Poradíme vám, jak na to.

1. Vytáhnout ze zásuvky

Můžete si říkat, že je to zbytečné, ale opatrnosti není nikdy dost. V případě zkratu spotřebiče během čištění zabráníte elektrickému šoku. Před čištěním je také nutné nechat televizi vychladnout, jinak po sobě jakýkoliv prostředek zanechá šmouhy.

2. Utřít prach

Použít můžete štěteček, nebo suchý hadřík z mikrovlánka. Vyvarujte se papírových i hygienických utěrek, vlhčených ubrousků, toaletního papíru nebo hadrů vyrobených ze starých utěrek či triček. Mohly by povrch poškrábat. Jak se někdy říká, na televizi nemůže nic, čeho by se nemohla dotknout dětská prdelka. Prach vždy stírejte nasucho! A netlačte, jinak poškodíte obrazovku. Jak se jednoduše zbavit skvrn na bílé zdi, vám poradíme zde.

3. Použít speciální čistič

Neznamená, že když si koupíte v drogerii čistič na obrazovky, máte vyhráno. Roli hraje i typ! Pokud se zrovna netrefíte, můžete zničit antireflexní vrstvu televize. V nabídce jsou gely, spreje i čisticí ubrousky. Není dobré je stříkat přímo na televizi nebo monitor, nejsou totiž vodotěsné. Naučte se nanášet čistič na hadřík. Vyhněte se univerzálním prostředkům a chemickým obzvlášť. Mohli byste o televizi brzy přijít. Rozhodně na televizi nezkoušejte tolik oblíbený ocet!

4. Vyleštit

Máte dojem, že vám zůstaly na obrazovce šmouhy? Můžete je zkusit setřít hadříkem navlhčeným vodou. Doporučujeme speciální hadřík na televize a monitory, vyplatí se. Dobrým tipem je antistatická utěrka, která pomůže proti usazování prachu. Zabraňuje navíc ulpívání vláken na obrazovce. V nabídce výrobců televizí je také speciální roztok, který pomůže obrazovku vyleštit na první dobrou. A propo: pokud jste si v předchozím kroku „pomohli“ třeba čističem na okna, vůbec se nedivte, že tam ty šmouhy máte. Podle některých zkušeností může pomoci přidat do vody, v níž hadr omočíte, pár kapek aviváže.

Kromě samotného monitoru nezapomínejte ani na zbylou část televize. Tam je ale čištění mnohem snadnější. Většinou postačí hadřík s vodou, případně speciální čistič na plast nebo nerez.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu