|  BYDLENÍ
so 27. července, svátek má Věroslav, zítra Viktor
Interier
Nevíte, které hodiny vybrat? Zkuste je zajímavě zkombinovat! 

Nástěnné hodiny jako designový kousek interiéru. Jak je dobře vybrat?

04. ledna 2018 10:10 / Shutterstock
 0   0
Jsou nástěnné hodiny ve vašem bytě tak nenápadné, že návštěva bloudí očima po místnosti, aby vůbec zjistila, kolik je hodin? Chyba. In je hodiny hezky vystavit. Mohou se stát designovým kouskem vaší domácnosti. Neměřte s nimi pouze čas, udělejte z nich v interiéru přednost!

Spoustu času věnujeme při rozhodování o koupi kuchyňskému stolu, židlím, sedačce i poličkám. Proč ne hodinám? Pryč jsou ty časy, kdy bylo v domácích potřebách několik základních druhů nástěnných hodin. Dnes je jich na trhu nepřeberné množství různých velikostí, stylů i autorů, kteří mohou být na svou značku náležitě pyšní. Hodiny dotváří interiér stejným měřítkem jako obrazy nebo knihovna. Do velké míry jsou viditelnou ukázkou našeho vkusu.

Na co nezapomenout při jejich koupi?

1. Výběr místa. V prvé řadě je třeba s hodinami při plánování interiéru počítat: stejně jako s komodou, obrazem nebo umístěním světla. Hledat hodinám místo, až kde zbyde, je amatérské. Nemusí přitom být nutně v kuchyni. Místo jim můžete vyčlenit klidně na chodbě nebo v obýváku.

2. Okolí hodin. Utopit malé hodiny mezi poličkami není příliš nápadité. Čím výraznější design zvolíte, tím více volného místa by kolem sebe měly mít – aby vynikly a nebyly přehlíženy kvůli dalšímu vybavení. Zajímavou variantou je také hodinová stěna.
3. Tvar. Nejtypičtější a nejprodávanější je kruh, tomu už ale podle odborníků odzvonilo. In je nepravidelný tvar nebo skládačka, kterou libovolně rozmístíte na zeď, případně seskupení několika různých nástěnných hodin. Tímto způsobem lze například nakombinovat starší kousky s modernějšími.
4. Velikost. Větší hodiny jsou rozhodně nápaditější a hrají prim. Nezáleží přitom, jestli bydlíte ve vícegenerační vile nebo v garsonce o velikosti 1 + kk. Věřte, že je oceníte vy i návštěva. A v prostoru se určitě neztratí.
5. Materiál. Nejlevnější je vždycky plast, ale designovému kousku hodin nesluší. Pokud chcete být nadčasoví, vybírejte mezi nerezem, dřevem nebo patinou. Ty se neomrzí. Vhodné je zkombinovat materiál hodin se stejnými prvky, které už v místnosti máte.
6. Vzhled. Pokud máte v místnosti všechno sladěné do nejmenšího putníku, zkuste raději vybrat „něco jiného“. Jestliže kombinujete několik stylů, přikloňte se k jednomu z nich. V každém případě zvolte kousek, který vás alespoň trochu vystihuje. Hodiny se vyrábějí s motivy vína, hudby, mystery, retro – na co si jen vzpomenete.
7. Barva. Nechcete se držet klasiky? Pak vězte, že hitem jsou pastelové barvy, zapovězené však nejsou podle designérů ani výrazné. Sami však víte, jaké se vám do stávajícího interiéru hodí. Kouzlení s barvami v interiéru dělá divy, přečtěte si zde.
8. Vychytávky. Viditelná ozubená kola, číselník bez čísel i ciferník bez ručiček. Některé z hodin dokonce připomínají mrkací tvář! Vybírat můžete s robustními ručičkami, nebo z řady čtverečků místo čísel. Zajímavým tipem jsou hodiny s odpočítáváním, kam si můžete nastavit výročí, narozeniny nebo třeba dovolenou.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu