|  BYDLENÍ
út 22. října, svátek má Sabina, zítra Teodor
Koupelna
Kam se špinavým prádlem, abychom se v kupící hromadě neutopili? 

Kam se špinavým prádlem? Než půjde do pračky, skladujte ho stylově

14. ledna 2018 13:09 / Shutterstock
 0   0
Prádelna bývala dřív běžnou součástí většiny rodinných domů. Dalo by se říct, že i skladištěm, protože ukrývala všechno, co nemělo být na očích. Dnes je však spíš výjimkou. Kam se špinavým prádlem? Nemusí se válet po bytě. Než jej hodíme do pračky, skladovat jej můžeme i stylově.

Dávat špinavé prádlo rovnou do pračky, ať si tam hezky počká, než na něj přijde řada, je hloupost. Oblečení necháváme napospas vlhkému prostředí, a když pračku navíc zavřeme, nedýchá. Ideální podmínky pro vznik plísně a tvorbu bakterií. Hromady špinavého prádla, které se kdysi jen tak kupily na sebe (ideálně v prádelně), nevypadaly zrovna esteticky, ale měly něco do sebe. I když svršky čekaly na vyprání delší dobu, nezapařily se, protože měly vzduch. A to je i jedna z podmínek současného skladování. Možností, kam prádlo schovat, je celá řada. Záleží, kolik jste do ní ochotni investovat.

Shoz prádla

Jednoduché zařízení, které slouží k přesunu špinavého prádla z vrchních pater domu přímo do technické místnosti. Svršky vhodíte do dvířek na stěně a ony sjedou přímo k pračce. Na tento systém je však třeba myslet už při stavbě nebo přestavbě domu, aby mohli dělníci ukrýt potrubí do stěn. Dvířka na prádlo je přitom možné mít v každém patře. Pokud budou ladit s interiérem, nikdo nepozná, k čemu vlastně slouží. Shoz prádla se hodí do větších rodinných domů. Patří k nadstandardu a cena tomu odpovídá. Připlatíte si za něj i dvacet tisíc korun.

Skříň na prádlo

Jedná se o úložný prostor, který je speciálně určený na špinavé oblečení. V oblíbeném obchodním domě s nábytkem se dá sehnat zhruba za dva tisíce korun. Jeho výhodou je, že se vejde i do menších koupelen. Nahrává mu šířka i hloubka 40 centimetrů. Pro praktické odhazování je opatřen kulatými otvory, kterými vhazujeme prádlo přímo do košů umístěných ve skříni. Velmi jednoduché na údržbu. Jak mít oblečení beze skvrn, zjistíte zde.

Vestavěný koš

Drátěný koš zavěšený na klasických pantových dvířkách může být součástí vestavěné skříně. Nezáleží přitom, jestli ji máte v předsíni nebo na chodbě. Užitečného pomocníka můžete umístit i na výklopná dvířka, nebo ho dát na pojezdy. Ideální je, pokud koš není napevno přimontovaný. Když jdete prát, nemusíte přenášet haldy prádla, ale vezmete s sebou rovnou celý koš. Samotný drátěnný koš se dá sehnat už od pětistovky.

Volně stojící koš

Proutěný, nerezový, z oceli, polyratanu – stačí si jen vybrat. Košů je na trhu celá řada, liší se materiálem, velikostí, designem a cenou. Při jeho koupi byste však měli trvat na několika podmínkách: musí být prodyšný, aby prádlo dýchalo, mít víko, aby se nepříjemný odér nešířil po bytě, dát se udržovat a také lehce přenášet. Koš je dobré umístit poblíž koupelny nebo přímo pračky, ať nemusíme špinavé prádlo nosit přes půl bytu. To ovšem neplatí, pokud máte pračku v kuchyni. Jestli je koš v koupelně, roli hraje materiál. Musí ustát větší vlhkost vzduchu.

Všechny koše mají své výhody i nevýhody. Plastové koše s otvory jsou sice jednoduché na údržbu a nevadí jim vlhko, ale cenu za design by asi nezískaly. Proutěné a ratanové nádoby vypadají romanticky, je však dobré opatřit jim vnitřek látkou. Proutí totiž v teple a suchu postupem času praská a prádlo se o něj může zadrhnout. Koš na prádlo z nerezové oceli odolá veškerým vlivům a může plnit i estetickou funkci. Existují v lesklé nebo matné úpravě odolné i proti otiskům prstů a bývají opatřeny dřevěným víkem z kaučukovníku s otvory. Obsahují plátěné pytle. Na trhu jsou i lakované modely v různých barvách. Čas vám ušetří koš rozdělený na přihrádky. A ještě jedna rada: při výběru koše oželte pár korun navíc. Důležité je, abyste se za něj nestyděli, ať už stojí kdekoliv.

Proutěná truhla

Hodí se do rustikálně zařízeného bytu, vypadá dobře jen tak postavená na chodbě. Je to zkrátka uložný prostor, který zabere trochu místa, ale nemusíte se za něj stydět. Stejně jako koš z proutí je dobré opatřit ji plátěnou výstelkou, kterou lze kdykoliv oprat. Pokud je z pevnějšího materiálu, menší děti si na ni mohou i sednout. Pořídit se dá od tisícovky nahoru.

Jutový pytel

Lze jej umístit do kovové konstrukce stojící na zemi, zavěsit na vnitřní stranu dveří v koupelně nebo na hák na stěně. Prodávají se i koše z juty volně stojící. Je volbou pro toho, kdo upřednostňuje přírodní materiály. Variantou jutových pytlů jsou potom multifunkční tašky na prádlo.

Náš tip:

Pokud váháte, jak velký prostor pro špinavé oblečení vyčlenit, berte v úvahu počet členů domácnosti. Jednotlivcům i dvojicím postačí třicetilitrový koš, pro rodiny je vhodnější padesátilitrový. Nemá cenu si pořizovat nekonečný zásobník. Nenutil by vás prát pravidelně a prádlu kupícímu se týdny na jednom místě by to také neprospělo.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu