|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Interier
Sedátko sklopíte, jen když se to bude hodit 

Chcete si sednout na terase, ale nemáte místo na židli? Existuje jednoduché a efektní řešení

03. ledna 2018 13:25 / Shutterstock
 0   2
I v místnosti, jako je koupelna, si potřebujeme někdy sednout. Nejúspornější variantou je sprchové sedátko. Přestože jej název předurčuje k jednostrannému využití, namontovat se dá také na chodbu, do předsíně nebo na balkon. Fantazii se meze nekladou.

Poradit si s mini prostorem může být někdy kumšt. Příležitostné sezení lze sice vyřešit úložnou lavicí, truhlou nebo pomocí štokrlete, všechny tyto varianty však zabírají určitý prostor. Čím větší, tím spíš je potřeba s nimi při plánování v interiéru počítat. Sprchové sedátko se tváří výhradně jako koupelnový doplněk, nemusí to být přitom pravidlem. Tím, že je sklopné, s sebou nese obrovský benefit: poslouží přesně v tom okamžiku, kdy jej potřebujeme.  Dá se přiklopit těsně ke zdi tak, že zabere jen 10 centimetrů. Prostor umí ušetřit i umyvadla na desce, inspirujte se zde.

Koupelna

Jak sám název napovídá, prvotní využití má sprchovací sedátko ve sprše. Poslouží hlavně invalidům a hůře pohyblivým lidem, pro které je při mytí nezbytnou oporu. Koupel si s ním však může zpříjemnit kdokoliv. Sedátko nabízí bezpečí a pohodlí při holení nohou, není třeba balancovat na jedné noze. Umístěno může být ve sprše, ale také mimo ni.

Chodba a předsíň

Je nešikovné, pokud si není kde v předsíni nebo na chodbě sednout. Dětem i starším lidem se vestoje obouvá hůř. Pokud v místnosti není prostor pro stoličku, řešením může být právě sedátko. Záleží pouze na vás, zda zvolíte nenápadnou variantu, nebo jej necháte vyniknout. Může posloužit i v případě, kdy se zjeví nečekaný návštěvník na kus řeči „mezi dveřmi“.

Balkon

Prodejny s nábytkem dávno myslí i na majitele menších panelákových balkonů. Přesto je na zváženou, zda jej z poloviny nebo dvou třetin „zabít“ stolkem a dvěma židlemi. Obzvlášť pro ty, co si dopřávají ranní kávu nebo večerní víno raději uvnitř. Sedátko je fajn pro všechny, kteří na balkoně tolik nesedají, a dobrým řešením pro kuřáky.

Sprchových sedátek je na trhu celá řada. Zatímco do koupelny lze zvolit plast, mimo ni bude vypadat lépe pevná nerezová konstrukce například s dekorem dřeva. Sedátko unese až 160 kilogramů a obstojí i v exteriéru! Není problém je instalovat do už hotových obydlí. Levnější sedátka se dají sehnat do tisícovky, dřevěná se pohybuje kolem patnácti set korun. 

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu