|  BYDLENÍ
út 23. července, svátek má Libor, zítra Kristýna
Interier
Připomenou radostné okamžiky, ale značí minulost 

Víte, proč byste měli mít sušené květiny doma maximálně půl roku?

10. ledna 2018 15:00 / Shutterstock
 1   0
Ze sušených květin jdou vytvořit přímo nádherné dekorace. Můžete je mít naaranžované ve váze, udělat si z nich věnec nebo je nechat zarámovat. Pokaždé vám připomenou šťastné okamžiky, jako jsou narozeniny, výročí nebo svatba. Škoda jen, že podle feng shui přinášejí do domu negativní energii.

Sušené květiny jsou bez života a namísto energie jang obsahují energii jin. Ať jsou kdekoliv, dokážou podle učení zablokovat oblast, sníž souvisí konkrétní místo. Někteří zastánci feng shui je proto nazývají mrtvolkami minulosti, což se prý s cestou k lepší budoucnosti rozhodně neslučuje. Podle nich mohou dokonce způsobit zdravotní problém.

Je ale třeba říct, že ani všichni příznivci feng shui nejsou v tomto ohledu jednotní. Další je připouštějí, ale v období od podzimu do konce ledna. Překlenou tak jen období, kdy si čerstvé květy nenatrháme a v květinářství jsou zbytečně drahé. Nechávat je však v obydlí déle se nedoporučuje: už jen kvůli prachu, který nejde otřít ani omýt, aniž byste o dekoraci přišli. Časem navíc sušené květiny ztrácejí svůj půvab a šednou.

Jak květiny sušit

Sušit lze růže, levandule, slunečnice, šalvěj a řadu dalších rostlin. Přirozeně na tmavém a dobře větraném místě. Některé květiny se suší hlavou dolů, například růže. K sušení lze však využít i mikrovlnku nastavenou na nejnižší stupeň. Je to rychlejší a barvy zůstávají živější. Použít můžete i vysoušecí prostředky, například silikagel. Srovnatelná s přirozeným sušením je pak metoda s glycerinem, který se smíchá s vodou a stonky se do něj ponoří. Květina zůstane barevná, pružná a lesklá.

Co z nich lze vyrobit

Klasickou kytku, kterou vás někdo obdaruje a kterou usušíte, můžete dát jen tak do vázy nebo položit na komodu. Sušené květy však lákají i k nejrůznějším dekoracím, které ozdobí zeď – ať už v interiéru, nebo exteriéru. Lze z nich také vyrobit věnec jakéhokoli tvaru. Stačí si koupit požadovaný korpus a za pomoci tavné pistole vytvořit aranžmá. Krásně se bude vyjímat na dveřích, na zdi nebo na okně.

Sušené květiny můžete libovolně vyskládat na jednobarevný podklad a nechat zarámovat. V jednom velkém rámu nebo několika menších při sobě vytvoří nádhernou dekoraci na zeď. Sušenými květy můžete ozdobit také rám zrcadla, rámeček na fotku nebo skleněnou nádobu, z níž vyrobíte svícen. Použít můžete při tvoření také přízdoby z pedigu nebo dalších přírodních materiálů. Jdou různě pospojovat nebo svázat do svazků.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu