|  BYDLENÍ
ne 19. května, svátek má Ivo, zítra Zbyšek
Koupelna
Pokud chcete přirozené světlo, držte se teplejších odstínů 

Chytré zrcadlo se nemlží a namalovaná budete bez chybičky

06. ledna 2018 08:42 / Shutterstock
 0   0
Jak si udělat ranní vstávání ještě příjemnější? Například tím, že si do koupelny pořídíte chytré zrcadlo. Takové, u kterého se díky dobrému světlu perfektně namalujete, nepřijdete pozdě do práce a ještě si u něj zanotujete svou oblíbenou písničku.

Obyčejným na míru uřezaným kusům skla nad umyvadlem dávno odzvonilo. Zrcadlo je nezbytným prvkem každé koupelny a výrobci i designéři jsou si toho dobře vědomi. Kdysi zvaný špígl nemá pevně stanovené místo, velikost ani vzhled. Přesto jsou to záležitosti, které vzhled místnosti a náš komfort nevyjímaje z velké části ovlivní. Myslete na to při zařizování koupelny. Rozdíl totiž většinou poznáte až při srovnání.

Jednoduché, v obložení nebo v rámu?

Při návrhu koupelny nejdřív vybíráte obložení, umyvadlo, sprchu, vanu a uspořádání sanitárního nábytku. Na zrcadlo je však třeba myslet současně. Je důležité si rozmyslet, jestli má být dominantním prvkem v koupelně, tudíž v rámu, minimalistickým řešením, nebo například součástí obložení. Tento způsob je ostatně skvělou variantou pro menší koupelny. Vychytané triky pro vaši koupelnu najdete zde.

Zrcadlo nebo zrcadla můžete koupit zvlášť, bývají ale i součástí návrhů jednotlivých koupelen, aby designově seděla k ostatnímu vybavení. Jak už bylo zmíněno, malá koupelna jich určitě snese kvůli optickému zvětšení prostoru víc. Vše je ale otázkou velikosti místnosti, zařízení, vašeho vkusu a pohodlného přístupu.

Osvětlení

U zrcadla trávíme denně poměrně hodně času. Ráno se při něm malujeme, holíme, češeme, večer odličujeme a krémujeme. Nechceme se dívat na svůj stín, ale přirozenou denní vizáž. Chceme se vidět tak, jak nás vidí ostatní na ulici nebo v práci. Zajistí to jedině dobré osvětlení. Spokojit se můžete se stropním svítidlem uprostřed místnosti, ale výsledek nebude nijak valný. Často se vám stane, že si kvůli stínům namalujete každou polovinu tváře jinak. Světlo nad zrcadlem je základ, odborníci však doporučují i boční nasvícení.

Osvětlení lze zvolit variabilní, nebo pevné. Světla však musí být co nejblíž zrcadlu, aby se v něm neodrážela. Bodové osvětlení svítí směrem dolů a osvětluje pouze plochu zrcadla. Na trhu jsou ale také zrcadla s LED osvětlením po celém obvodu. Velmi oblíbené jsou LED diody zabudované už přímo v zrcadlové ploše. Jsou velmi úsporné a mají dlouhou životnost. Některá zrcadla rozsvěcujete pomocí senzorů umístěných přímo na ploše. Zrcadla s podsvícením jsou dnes v podstatě standardem, nástěnné lampičky opravdu pouze alternativou. Zvolit můžete i bezdotykový spínač světla nebo zařízení, které se dokáže samo vypnout a šetřit tak energie i vaši peněženku. Nelze doporučit jednu konkrétní variantu. Při výběru se však držte teplých odstínů bílé. Oblíbené je i mléčné sklo, které dokáže světlo rovnoměrně rozptýlit.

Topná fólie proti zamlžení

Stane se, že partner vyleze ze sprchy a vy máte po líčení? U zamlženého zrcadla je to problém. Vyřešit to může topná fólie, kterou se nalepí na zadní stranu zrcadla přívodní vodič. Zapojuje se do elektrického okruhu osvětlení tak, aby byla aktivována vždy, když je světlo nad zrcadlem zapnuto. Zamlženým zrcadlům je konec!

Digitální hodiny

LED hodiny bývají součástí zrcadla a aktivují se při zapnutí světla, na které musí být napojeno. Při pohledu na ně se nebudete připravovat v koupelně o pět minut déle, ale přijdete pokaždé na čas. A nemusíte mít přitom na poličce vedle postavený budík. Součástí zrcadel bývá dokonce integrovaný termostat pro měření teploty a vlhkosti vzduchu v koupelně.

Rádio nebo televize

Chytrá koupelnová zrcadla v sobě mohou mít zabudováno rádio. Stačí si jen naladit stanici dle vašeho přání a čištění zubů může být hned o něco příjemnější. Začátek dne dokáže zvednout náladu na celý zbytek dne. Velkou vychytávkou je vestavná miniobrazovka, na níž lze sledovat televizní pořady. Neunikne vám ani minuta. Jen si hlídejte čas.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu