|  BYDLENÍ
út 8. října, svátek má Věra, zítra Štefan α Sára
Interier
Lakované dřevo vypadá v interiéru dobře, ale uklouznutí na něm je otázkou času 

Několik možností, jak zabezpečit schodiště, abyste se na něm cítili jistěji

12. ledna 2018 15:09 / Shutterstock
 1   0
Každé schodiště musí splňovat určité normy. V případě rodinného domu má být široké minimálně 90 centimetrů s nášlapnou plochou 25 centimetrů a optimálním sklonem od 25 do 35 stupňů. Bezpečnost stavebníci vždy upřednostňují před estetikou. Přesto máte strach pokaždé, když po něm stoupáte, nebo scházíte? Existuje několik možností, jak se na něm cítit jistěji.

Pokud potřebujeme zajistit přístup do patra, můžeme vybírat z několika druhů schodišť. Nabízí se točité, páteřní, lomenicové, nebo také konzolové. Záleží na dispozicích domu, osobním vkusu a skutečnosti, jestli chceme schodiště zviditelnit, nebo naopak. Obecně jsou bezpečnější nižší schody a zábradlí alespoň z jedné strany bývá podmínkou. Ne vždy je ale dostačující, obzvlášť pokud domácnost obývají starší lidé nebo děti.

Zábradlí, madla

Aby poskytlo dostatečnou oporu, nesmí být zábradlí nijak vachrlaté, ale nanejvýš stabilní. Pokud máte děti, není dobré volit vodorovné příčky, které by je nutily po zábradlí šplhat. Lepší jsou svislé, ale nijak daleko od sebe, aby jimi dítě neprostrčilo hlavičku. Maximální mezera mezi tyčemi by měla být 12 centimetrů. Prostor mezi příčkami lze vyplnit sklem nebo dřevem, dočasně také síťkou. Starší lidé pak obvykle uvítají oporu z obou stran, a to i přesto, že je z jedné strany schodiště zeď. Dobrým řešením bývají alespoň v kritických místech madla. Měla by být umístěna ve výšce 110 centimetrů nad každým stupněm schodiště. Lano zvažte, není tolik bezpečné.

Protiskluzový nátěr

Lakované dřevo se volí do interiéru nejčastěji. Vypadá dobře, je nadčasové, ale uklouznout na hladkém povrchu je pokaždé jen otázkou času. Abyste se cítili bezpečně, natřete schody protiskluzovým nátěrem. Vyjde vás sice i na několik tisíc korun, ale riziko pádu s ním v každém případě snížíte. Tato osvědčená metoda funguje už několik desítek let. Při volbě dlažby nebo kamene je vhodné už předem zvolit protiskluzový povrch, případně je rovněž natřít protiskluzovou barvou.

Protiskluzové nášlapy, hrany, pásky

Nášlapy, které zamezují proti uklouznutí, se vyrábějí z kobercových materiálů, polykarbonátu i gumy. Jsou vhodné na všechny druhy tvrdých podlah a odolné. Pokud nechcete, aby tolik bily do očí, zvolit můžete transparentní variantu. Vzhled schodiště tolik nenaruší protiskluzové schodové hrany nebo lišty. Oblíbenou alternativou jsou pak samolepící protiskluzové pásky, které lze využít jak na schodištích, tak kdekoliv na podlaze.

Koberec

Schody z klouzavého materiálu je možné obložit kobercem. Podmínkou je dobré připevnění, aby nesjížděl, kdykoliv se po něm pohybujeme. Vlas by měl směřovat na všech schodech stejným směrem, a to proti směru pohybu při scházení. Pozor při výběru, i koberce umí být klouzavé!

Osvětlení

Pokud není schodiště dostatečně osvětleno stropním svítidlem, můžeme viditelnost posílit bočními nástěnnými lampami. Variantou jsou také LED svítidla do jednotlivých schodů, LED pásky pod hranu každého schodu, lišta s LED páskem nebo svítidly na zeď ke schodišti anebo osvětlení do zábradlí nad schody. Neuklouznete ani v noci, až se budete vracet z večírku. Jak si pohrát s osvětlením v jednotlivých částech interiéru, se inspirujte zde.

Vrátka

V domě, kde jsou malé děti, je vhodné zabezpečit oba vstupy na schodiště zavírací brankou. Instalovat jde i dodatečně. Zabrání pádům ze schodů, jen je potřeba dobře ji zavírat.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu