Japonsko zveřejnilo video, na kterém je zachycen výstřel sondy do asteroidu
Japonská sonda Hajabusa 2, která nedávno dorazila ke vzdálenému asteroidu, provedla náročný manévr koncem února. Vědci nyní zveřejnili video, na kterém je odstřel horniny z asteroidu zachycen.
Sonda se snesla těsně nad povrch asteroidu 22. února a během krátké chvíle vystřelila z trubice speciální projektil rychlostí 300 metrů za vteřinu. Projektil z trvrdého a pružného kovu vymrštil části asteroidu do prostoru.
Na videu je zachycen nejen samotný sestup sondy, ale také kontakt odběrové hubice s povrchem. V dalším momentě začne sonda rychle stoupat a spolu s ní i rozvířený prach a úlomky z povrchu.
„Tato kamera byla vyrobena a namontována pomocí darů od veřejnosti a nyní pro nás všechny zachytila historický moment. Díky všem za podporu,“ uvedl na Twitteru tým JAXA, který má sondu na starost.
Zda sonda správně vzorek odebrala a uskladnila, se však dozvíme až po jejím přistání, jelikož není vybavena žádným zařízením, které by mohlo přítomnost materiálu potvrdit. Experti z JAXA všaku uvedli, že na základě množství uvolněného materiálu lze předpokládat úspěšný odběr.
Hajabusa 2 se pokusí také o druhý a třetí odběr vzorku, který je plánován na duben. Během posledního experimentu chtějí vědci získat materiál z hloubky asteroidu. Projektil proto sonda vystřelí z výšky pěti set metrů. Díky vysoké rychlosti vytvoří kráter, z jehož dna potom Hajabusa odebere vzorek.
Hajabusa 2 dorazila k asteroidu loni v červnu, cesta jí trvala tři a půl roku. Sonda už na povrch dopravila kontejner MINERVA-II 1 s dvojicí robotů pojmenovaných Rover-1A a Rover-1B a také německý přistávací modul MASCOT. Sonda nese ještě kontejner MINERVA-II 2, ve kterém je robot Rover-2, jeho přistání na povrchu je plánováno na červenec. Dále čtěte: (Nová kosmická loď Dragon úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice).