|  TECHNIKA
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Věda a technika
Oči pavouka stále reagují na světlo 

Vědci v Jižní Koreji objevili fosilii 110 milionů let starého pavouka. Jeho oči stále odrážejí světlo

19. února 2019 10:39 / Internet
 13   1
Fosilie pavouků jsou poměrně vzácné, protože se ve zkamenělém sedimentu neuchovávají tak dobře jako kosti velkých dinosaurů. Vědci nyní objevili v neprozkoumané oblasti v Jižní Koreji fosilie celkem deseti různých druhů prehistorických pavouků.

V geologicky neprozkoumané oblasti Jižní Koreje se nachází fosilní nálezy z doby mezi 252 a 66 miliony lety. Nyní vědci oznámili, že na tomto místě našli v břidlici několik zcela nových druhů pavouků.

Z celkového počtu deseti nových druhů vědci objevili tak dvojici pavouků, jejichž oči stále odrážely světlo i po neuvěřitelných 110 milionech let. Fosilie totiž obsahují tapetum, což je reflexní struktura na vnitřní straně oka, kde se světlo odráží do sítnice.

„Protože tito pavouci byli uchováni v podivných slizkých skvrnách na tmavé skále, je patrné, že jejich velké oči jsou jasně vyznačené kosterními rysy,“ uvedl Paul Selden, geolog na univerzitě v Kansasu.

Vědci se domnívají, že se jedná o první známé zachování pavoučího očního tapetu v celém fosilním záznamu. Většina pavouků je totiž objevena v jantaru, který lépe dokáže uchovat měkká těla hmyzu a pavouků. 

Nově objevení pavouci byli většinou menšího vzrůstu a jednalo se pravděpodobně o noční lovce. Nález podle vědců dokazuje rozmanitost druhů pavouků z křídového období. Tyto fosilní záznamy totiž z velké části chybí. Dále čtěte: (Vědci identifikovali nejstaršího tvora, který žil před více než 500 miliony lety).

Lukáš Bauer | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu