|  HOBBY
so 23. listopadu, svátek má Klement, zítra Emílie
Dům
Když se rozhodnete pro změnu vzhledu, můžete zkusit využít i látky 

Renovace nábytku s využitím látek je elegantní a nadčasová

18. května 2019 09:34 / Internet
 0   0
Staré skříňky, komody, noční stolky, stoly či židle, které vám dosloužily, nemusí nutně skončit ve sběrném dvoře. Jejich druhý život může začít třeba na chalupě. A aby byly zase k světu, můžete se pustit do jejich renovace. A pokud máte k dispozici nějaké nevyužité látky, mohou z toho vzniknout zajímavá dílka.

Dnes si ukážeme, jak renovovat nábytek pomocí nalepení přebytků látek na dřevo. Tento postup má svá úskalí, ale když si dáte při práci pozor a předem si to vyzkoušíte, jistě se vám dílo podaří.

Výběr látky má svá pravidla

Jakou látku k renovaci zvolit vypadá jako jednoduchá věc, ale i pro to je pár pravidel. Látka určitě nesmí být potrhaná nebo jinak poškozená. Případný flíček asi vadit nebude nebo látku nalepíte tak, aby byl kaz někde skrytý. Látka by neměla být příliš tenká, aby pod ní dřevo neprosvítalo. Nemá cenu zkoušet lepit froté materiál nebo nastříhaný starý svetr, i kdyby měl sebehezčí vzor. Vhodný je například flanel nebo bavlněné povlečení.

Než začnete renovovat

Předpokládáme, že látku máte čistou, ale nábytek zbavte prachu, ulepených skvrn od nápojů, vosku od svící atp. Také odšroubujte úchytky. Nábytek také můžete lehce přesmirkovat. Doporučujeme vyzkoušet si lepení látky na části nábytku, která nebude vidět, nebo na nepotřebném kusu dřeva. Přece jen se s látkou pracuje jinak než s tapetou, a to jak klasickou nebo samolepicí. Látka je totiž pružná, kroutí se, natahuje se a smršťuje.

Pozor na navazování vzorů

Látku si odměřte a nastříhejte podle velikosti nábytku, počítejte se zahnutím či překrytím. Také si promyslete, jak provedete případné navázání vzorů. Polepit můžete jen části nábytku, například čela šuplíků, samotnou skříňku třeba natřete akrylovou barvou.

Na lepení se nám osvědčil ředěný chemopren nanesený v tenké vrstvě nebo lepidlo ve spreji. Důležité je právě nanesení tenké vrstvy, aby lepidlo přes látku neprosáklo a nezatvrdlo na ní v nevzhledných mapách. Po nalepení naneste na látku ještě jednu tenkou vrstvu lepidla. Lepení můžete ještě na místech, kde to nebude vidět, pojistit sponkovačkou.

Takto zrenovovaný nábytek budete prachu zbavovat vysavačem, ale chcete-li se připravit na případné „nehody“ od vylitých nápojů, můžete ještě nábytek přelakovat a následně čistit vlhkou houbičkou. Pokud rádi renovujete, podívejte se, jak můžete vdechnout druhý život radiátorům

Fotogalerie
Veronika Prášilová | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu