|  BYDLENÍ
po 7. října, svátek má Justýna, zítra Věra
Tipy a inspirace
Na jídle jsou mouchy doslova nežádoucí! 

Vyrobte si přírodní odpuzovače! Otravné mouchy se vaší domácnosti i terase obloukem vyhnou

25. dubna 2018 11:03 / Shutterstock
 26   5
Jakmile se trochu oteplí, otevíráme okna, dveře do místností i na terasu. Krom čerstvého vzduchu a sluníčka si ale přitáhneme většinou do domu hmyz. Nejotravnější umí být mouchy. Sedají na tělo, sedají na jídlo. Jestli nechcete strávit zbytek léta s lepačkou, vyzkoušejte přírodní odpuzovače.

Zavěsit si po domě mucholapky vyjde sice na pár korun, ale pohled pro bohy to zrovna není. Jejich alternativou mohou být elektrické lapače hmyzu, případně odpuzovače či odpařovače do zásuvky. Skýtají tu výhodu, že fungují také na baterky. Hlavně při cestování bývají dobrou pojistkou. Ale v domácnosti nám bohatě postačí repelenty přírodní.

Páchnoucí odpad je pro ně lákadlem

Dříve než začnete s otravným bzučilkami bojovat, je třeba zmínit preventivní opatření. Okna i dveře na balkon lze opatřit síťkami, dveře na terasu například průhledným závěsem. Vzduch proudí, ale létající hmyz nemá šanci. Hlavní roli však hraje jídlo. Mouchy přilákají jakékoliv drobečky od jídla, hnijící ovoce, zapáchající koš na odpadky. Pravidlo číslo jedna tedy zní: udržet v bytě pokud možno sucho a čisto. Lákadlem může být totiž i dlouho stojící voda v květináči.

Stará CD a pytlík s vodou

A co mouchám vadí? V prvé řadě odrazy a odlesky. Z toho důvodu rozvěšuje řada lidí na terasách nebo oknech stará poškrábaná CD. Je to vůbec nejlevnější způsob, jak se zbavit létajícího hmyzu. Podobným způsobem funguje i uzavíratelný pytlík napuštěný vodou, do nějž nasypeme pár mincí, a zavěsíme k oknu, ke dveřím nebo na terasu. Lom světla ve vodě mouchám připomíná pavučinu, které se snaží vyhnout – navíc je dezorientuje. Jak vypudit mravence, kteří se vám stěhují do bytu, vám poradíme zde.

Esenciální oleje, ocet i vodka

Můžete zaútočit i na muší čich. Začněte vůněmi, které jsou příjemné vám, a naopak hodně vadí mouchám. Nabízí se rozprašovač, do nějž vlijete směs vodky a hřebíčku nebo levandule. Nastříkáte na problematická místa a máte od hmyzu pokoj. Pokud se vám nechce utrácet za alkohol, funguje i voda s octem v poměru 1:1 provoněná mátou, citronovou trávou, levandulí či eukalyptem.

Mouchy odpuzuje také rozpuštěný kokosový olej smíchaný s citronovou silicí. Protože hezky voní, můžete ho mít položený v hezké nádobce i v ložnici. Dalším levným trikem je jablečný ocet, který není tak aromatický jako lihový. Stačí jej nalít do sklenice, otvor přikrýt potravinovou fólií a několikrát propíchnout. Položte všude, kam potřebujete.

Bylinky a květiny

Bojovat proti bzučilkám můžete dalším příjemným opatřením: nasazením šalvěje, bazalky, máty nebo levandule. Smrdí jim také muškáty na oknech nebo afrikány. Dokonce i šeřík je mouchám nepříjemný. Okna se doporučuje mýt octem, který hmyzu smrdí a skla parádně leští. Mouchy i vosy pak odradí hřebíček louhující se ve vodě na parapetu. Funguje i rozsypané chilli smíchané se skořicí.

Sladké lákadlo

Lapač vám nemusí hyzdit domácnost, ale vlastnoručně vyrobený na zahradě nikomu vadit nebude. Poslouží vám prázdná platová láhev, do které uděláte nůžkami dírky a na dno nalijete kolu, fantu nebo sirup. Přichytíte na strom a hmyz se soustředí na sladké.

Fotogalerie
Marie Drahá | Magazín PLUS+
Zavřít reklamu